Obliba <span>bylinných čajů</span> stoupá

Relax
10. 6. 2009 08:24
Prodej bylinných čajů dále roste, na trhu zaujímají 13,5 procenta.
Prodej bylinných čajů dále roste, na trhu zaujímají 13,5 procenta.
Prodej bylinných čajů dále roste, na trhu zaujímají 13,5 procenta.Češi mají ve stále větší oblibě bylinné čaje. Tržby za jejich prodej se každoročně zvyšují, převážně v hypermarketech. Vzestupný trend je odborníky dáván do souvislosti se zvýšenou snahou obyvatel udělat něco pro své zdraví. Postupně se ale stírá rozdíl mezi čaji bylinnými a ovocnými, protože výrobci čajů vytvářejí stále nové kombinace bylin s ovocem či zeleným čajem.    

Bylinné čaje patří vedle bílých a zelených čajů k nejrychleji rostoucím kategoriím čajů. Z průzkumu agentury Nielsen vyplývá, že Češi stále preferují ovocné čaje (41 procent prodejů), bylinné čaje dnes s patnáctiprocentním meziročním nárůstem hodnoty prodejů zaujímají podíl 13,5 procenta. Podle Veroniky Filipové ze společnosti GfK si v roce 2008 bylinný čaj zakoupilo 57 procent domácností.  Pro bylinné čaje je typická silná závislost na ročním období, největší spotřeba je na podzim a v zimě.    

Na českém trhu existují dvě skupiny bylinných čajů, tzv. registrované bylinné čaje, jež jsou klasifikovány jako léčiva, a prodávají se tudíž jen v lékárnách, a bylinné čaje prodávané jako potraviny. Ty nesmí mít přívlastek "léčivý", zatímco bylinné čaje registrované u Státního útvaru pro kontrolu léčiv musejí stejně jako jiné léky obsahovat příbalovou informaci uvádějící přesné složení, způsob užití a možné kontraindikace.   

Nejlépe se prodává šípek a heřmánek

Za růstem prodeje bylinných čajů prodávaných jako potraviny stojí hlavně hypermarkety. Podle Karla Týry ze společnosti Nielsen se jejich tržby z prodeje bylinných čajů meziročně zvýšily o 22 procent, a to také díky rozšíření nabídky. V hypermarketech mají podle něj spotřebitelé na výběr průměrně z téměř 50 druhů bylinných čajů.    

Dobře na odbyt jdou třeba čaje s heřmánkem.Sortiment by se v budoucnu měl dále obohatit o takzvané bio-čaje, výrazněji se také rýsuje trend míchání bylin s ovocem či se zeleným čajem. Podle Libora Venhody ze společnosti Jemča, největšího výrobce čajů v Česku, však zůstává nejprodávanějším bylinným čajem jejich společnosti šípkový čaj následovaný čajem heřmánkovým.    

Zeměpisný původ bylin dnes již většina výrobců čaje nezná, nakupují je přes prostředníky. Síť nákupen charakteristická pro období do roku 1989 se v 90. letech postupně rozpadla a plocha určená k produkci léčivých rostlin se v Česku dlouhodobě zmenšuje. V roce 2007 se na 2400 hektarech sklidily 2000 tun bylin. Ve srovnání s rokem 1997 je těchto ploch 2,5krát méně a sklidilo se na nich o 89 procent méně léčivých rostlin. Byliny se dnes podle Milana Jenče, jednatele společnosti Megafyt s.r.o. zaměřené téměř výhradně na registrované bylinné čaje, dováží hlavně z východní Evropy; v poslední době se objevily také nové pěstitelské lokality v Egyptě a Argentině.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ