Čaj je po vodě nejrozšířenějším nápojem a jeho spotřeba se zvyšuje – dokonce i u nás. Češi mají každým rokem větší zájem zejména o kvalitní sypané čaje. Nejoblíbenějším druhem zůstávají ovocné čaje, na druhém místě jsou zelené a za nimi černé a bylinné.
Průměrně Češi spotřebují za rok 270 až
"Je to dáno i vývojem – před rokem 1989 nebyly kvalitní čaje příliš k dostání, čajová kultura se nemohla rozvíjet tak jako v okolních zemích a zakořenit zde. Dnes už ale existují specializované prodejny a čajovny,“ dodává Zelík.
Správná příprava
Celých patnáct procent Čechů si podle něj pravidelně připravuje sypaný čaj a snaží se dbát na správnou přípravu. Spousta ostatních však mnohdy ani netuší, že má příprava čaje nějaká pravidla. "Nedbá se například na správnou délku louhování. Pokud se čaj nechá louhovat dlouho, uvolňuje se větší množství tříslovin a čaj je pak hořký,“ popisuje Zelík.
Zelený čaj by se měl louhovat tři až pět minut, černý maximálně tři minuty. Důležitá je i teplota vody. Vždy musí projít varem, ovšem zelený čaj by se měl zalévat vodou o 60 až 80 stupních. Nápoj by se měl nalévat do předehřáté konvičky nebo šálku. Typické pro Čechy je nadužívání cukru a medu, které výrazně změní charakter čaje, takže vznikne úplně odlišný nápoj.
Nejdynamičtějšího rozvoje česká čajová kultura dosáhla v posledních čtrnácti letech, a to díky prudkému rozmachu specializovaných obchodů s čajem a čajoven, které nabízejí kvalitní sypaný čaj. Čajoven je v Čechách a na Moravě už přes dvě stě.