OBRAZEM: Za jídlem na Hrad

Relax
26. 5. 2013 18:49
Na Hrad dorazilo neskutečných osmnáct tisíc gurmánů, kteří chtěli potěšit své chuťové buňky.
Na Hrad dorazilo neskutečných osmnáct tisíc gurmánů, kteří chtěli potěšit své chuťové buňky.

V Královské zahradě Pražského hradu vyvrcholil v neděli večer třídenní kulinářský svátek všech, kteří podle jeho zakladatele Pavla Maurera "nechtějí jíst blbě". I přes nepřízeň počasí na něj podle organizátorů zavítalo kolem 18 tisíc příznivců kvalitní kuchyně, což je srovnatelné s loňskem. Vedle gourmetů přišli úplní laici a také ti, kteří sedmý ročník Prague Food Festivalu vyhledali po dobrých zkušenostech z let minulých. Mohli tu u 42 stánků vidět při práci desítky šéfkuchařů předních českých restaurací a ochutnat jejich speciality.

Proti roku 2012 nabídla letošní akce více míst k sezení, i když deštník byl vedle příboru nezbytností. Loňskou kuriozitou bylo hmyzí menu a také letos se příchozí nejvíce mačkali u stánku, kde restaurant hotelu Yasmin nabízel mladého štíra s rukolovým salátem. Došlo i na loňskou nabídku, v níž bylo saranče s bulgurem, šváb s restovanou pancettou a cvrčci v mangovém chutney.

Dva návštěvníky z Hané na festival přijeli už v pátek. Na talířku měli zmíněného štíra a právě zkoumali, odkud se do něj zakousnout. "Je to spíše o jakési morální odvaze najít konec, začátek a zjistit, co s ním," uvedl muž, když ho partnerka galantně vyzvala, aby se zakousl jako první. Pak už spokojeně chroupal, zatímco jeho společnice jen zírala.

Prague Food Festival nabídl rozličné lahůdky.Cena vstupenky na místě byla 450 korun. V tom měli návštěvníci deset takzvaných grandů na základní ochutnávku v hodnotě 250 korun. Sýrové menu se podávalo za čtyři grandy, vína stála od dvou do pěti grandů, grilované krevety na rukole s parmezánem čtyři grandy a štír stál dvojnásobek. Živý hmyz kuchaři skladovali v umělohmotných krabicích mezi nalámanými papírovými platy od vajec.

I v neděli se na festivalu, který se do velké míry soustředil na vzdělávání v oblasti gastronomie, konaly kurzy a workshopy. Zájemci se například naučili připravovat thajskou polévku Tom Yam, filátko ze pstruha s chřestem, degustovali vína a viděli sabráž neboli otevření láhve šampaňského šavlí.

"Děláme to sedm let a podruhé nám prší. Nicméně lidé přišli, což je důkazem, že je kvalitní gastronomie je přitahuje," řekl ředitel festivalu Pavel Maurer. Podle něj nejsou hmyzí speciality náhodné, protože jde o hudbu budoucnosti. "To budou jednou řešit naše děti - hmyz má proteiny, málo tuku a hodně vápníku. Většina obyvatel naší planety ho považuje za normální součást jídelníčku," podotkl. Na dotaz, zda je Prague Food Festival výdělečnou akcí, odpověděl kladně.

"Máme totiž přebytek restaurací, vystavovatelů, producentů čaje, vína, vody i piva, kteří tu chtějí být. A protože tento zájem nestačíme uspokojit, náklady si určitě pokryjí," dodal Maurer.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ