Vyšší Brod bude mít nejmenší pivovar v kraji
04.02.2008 12:22
Po dlouhých desetiletích bude mít Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Tradici "práva várečného" se v tamním cisterciáckém klášteře chystá od léta oživit Jiří Fojtl.
Ve svém minipivovaru, který vzniká v bývalé hasičské zbrojnici a posléze prodejně suvenýrů v areálu kláštera, bude mladý pivovarník vařit Jakuba. Název má připomínat jednoho z prvních klášterních sládků.
Ročně chce Fojtl vyrobit na 500 hektolitrů nejoblíbenějšího pěnivého moku. Půjde tak o nejmenší komerční pivovárek na jihu Čech. Jeho pivo už má dokonce i vlastní červenobílé logo.
"Budeme vařit jedenáctistupňové světlé kvasnicové a čepovat jej přímo z tanku, jako každý druhý minipivovar. K tomu ještě chystáme polotmavou třináctku," uvedl Fojtl, pro něhož se vaření piva stalo velkým koníčkem. Recepturu svého nápoje si ale pečlivě střeží, výrobním tajemstvím jsou i potřebné suroviny.
"Nechci konkurovat velkým pivovarům, ty produkují už trochu něco jiného. Naše tradičně vyráběné pivo má oslovovat jedinečností, kvalitou a originální chutí," uvedl.
Inspirace z Aigenu
K pivařině přitom mladý nadšenec poprvé takříkajíc přičichl asi před půldruhým rokem. Inspiraci našel v pšeničném pivu v rakouském Aigenu. To mu zachutnalo natolik, že po návratu domů si zkusil uvařit své vlastní. Nakoupil nejnutnější vybavení a s kamarádem vyrobili první várku, takzvaně z prášku, tedy ze sušených kvasnic a pivního polotovaru. Návod našli na internetu. Výsledek ale za mnoho nestál.
"Nebylo nic moc - nějaký anglický ležák. Podruhé jsme zkusili koncentrát z výzkumného ústavu pivovarnického a pivo bylo výborné. Pak už byl jen krůček k tomu, že si ho uvaříme už od sladu, pěkně celým postupem," přiblížil Fojtl své pivovarnické začátky.
Měsíce trvalo, než sehnali nutné vybavení, část získali i z minipivovaru z Blučiny. Jako zázemí posloužil sklep babiččina domu, kde se z nevyužívané sauny stala chladírna. Kamarád však u projektu nezůstal, a tak zbyl Fojtl na vše sám. Informace sbíral z internetu, udělal si kurz vaření piva. Jelikož ale ve sklepě začalo být málo místa, hlavně kvůli spilce a ležáckému sklepu, musel najít nové prostory. Zrodil se nápad s klášterem.
Od financí k pivu
"Protože nevlastním žádnou hospodu či restauraci, spojil jsem se s místním hoteliérem, který má přímo v klášteře kavárnu, a tak dobře zná místní poměry," podotkl majitel minipivovaru, který i přes své označení zabere plochu 70 metrů čtverečních. Mít svůj pivovar přitom není levná záležitost. Fojtl, kterého živí finančnictví, už do jeho vybavení investoval milion korun. Počítá, že vrátit by se mu měl za tři roky.
Nový minipivovar bude stát jen pár desítek metrů od původního pivovaru, naproti hlavnímu vstupu do kláštera, který ve 13. století založil Vok z Rožmberka. Nyní jeho majitel jedná s tamním převorem, který se snaží dohledat recepturu, podle níž v klášteře po staletí vařili vlastní pivo. Bylo údajně z bylinek a mělo nezvyklou červenou barvu. Pokud se vše podaří, Fojtl slibuje, že výrobu netradičního vyšebrodského moku oživí. První várku se chystá uvařit na příští rok, kdy si město připomene 750 let od první písemné zmínky.
Fojtlův minipivovar není jediným v Jihočeském kraji. Jeden je například v Dražíči na Táborsku, další Zlatá labuť na Zvíkově, oba ale mají vyšší výstavy. Celkem v Česku funguje na 60 minipivovarů a dál jich přibývá.
Ilustrační foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.