<span>Pochutnat si</span> pod širým nebem. Jídlo má novou výstavu

Relax
16. 7. 2010 08:42
Jedení venku má mnoho podob (ilustrační foto).
Jedení venku má mnoho podob (ilustrační foto).

Vzpomínáte? Z výstavy o jedení venku.Různé způsoby stravování venku neboli to, jak lidé jedli pod širým nebem od 19. století po současnost, ukazuje nová výstava v Plzni. Expozice Snídaně v trávě v Národopisném muzeu Plzeňska zahrnuje pomůcky pro transport potravin, jejich přípravu, uchování a podobně. Mnohé nádoby jako termosky, hrnky, vařiče z minulého století v lidech vyvolají vzpomínky na kempování či tramping v dobách socialismu. ČTK o výstavě informoval kurátor Daniel Bechný. 

"Když jsme si řekli snídaně v trávě, vzpomněli jsme si na slavný Manetův obraz, ale i písničku Michala Tučného. Dostali jsme se k tomu, že jedení pod širým nebem je fenomén, jenž provází každého člověka," uvedl kurátor výstavy Daniel Bechný. Nejstarší, ještě hliněné exponáty jsou z poloviny 19. století a dokládají, v čem se nosilo jídlo na pole.

Jedení venku má mnoho podob (ilustrační foto).Strava při práci tvoří samostatnou kapitolu, část je věnována i stavování v plzeňské Škodovce. Návštěvníci dále uvidí výbavu turistů používanou od roku 1900, prohlédnou si lívanečník na pečení koblih z první třetiny 20. století, plničku jitrnic z období kolem roku 1930 a další předměty. 

Dobu socialismu lidem připomene například kempinková souprava z roku 1970, nechybí tehdejší vařiče do přírody, plastové příbory, hrnky a další. Součástí jednoho z panelů jsou také vynálezy, které umožnily či usnadnily venkovní stravování. Zmíněna je například první termoska neboli skleněná nádoba s dvojitým dnem, kterou vynalezl roku 1892 skotský fyzik James Dewar. Lidé se dozvědí o historii igelitky, gumiček a podobně. 

Výstava nabízí staré vzpomínky."Představíme počátky turismu a jiných sportů jako odrazových můstků pro vznik sítě restauračních zařízení, rozšiřování oblíbeného kempování a zdokonalování pomůcek pro pobyt v přírodě, podoby skautingu a trampingu," uvedl Bechný. Připomněl, že teprve po roce 1968 byla volná i sobota, do té doby se v tento den pracovalo. Více volného času poté přivedlo lidi na chaty a do přírody. 

Výstava potrvá do 5. září a doplní ji přednášky na téma tramping a skauting na Plzeňsku i na téma pobyt s karavanem v Plzni. Pro děti jsou připraveny dvě soutěže.

Foto: archiv Týdne, ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ