Pro úspěchy v lákání turistů už vinařským obcím přestává stačit jen dobré víno a prostory pro jeho konzumaci. Vesnice stále víc dbají na úpravu sklepních uliček, viničních tratí i krajiny jako celku. Trendu se chtějí zachytit Novosedly na Břeclavsku. Plánují rozsáhlé krajinářské úpravy a v budoucnu snad i přestavby nevhodně postavených sklepů, říká starosta František Trefilík. Na projekt krajinářských úprav novosedelští vinaři získali dotaci 600 000 korun od kraje.
Podle Trefilíka se úpravy, které architekti ve studii navrhnou, budou týkat převážně obecních pozemků a společných zařízení ve vinicích. Projekt si nechá zpracovat obecně prospěšná společnost Novosedelské sklepy, která dotaci získala. Studie má obsahovat analýzu území včetně popisu jeho krajinného rázu i nejvýznamnějších prvků. Má navrhnout budoucí uspořádání prostoru, úpravy cest, jejich napojení na současnou síť, vyřešit přechod zastavěného území do krajiny i popsat vhodné zásahy do zeleně a výsadby.
Výsledek má vytvořit optimální zázemí pro prezentaci vinařské kultury turistům. "Akce je připravovaná jako opakovatelný model pro podobné lokality v dalších částech obce, ale také v ostatních vinařských obcích regionu," uvedli žadatelé. Na krajinářské úpravy by podle starosty měla navázat druhá, ovšem nepoměrně složitější fáze úprav. Místní se v ní chtějí věnovat sklepům, které jejich majitelé v minulosti ne vždy vhodně přestavěli.
ČTĚTE TAKÉ: Na veletrhu Víno & Destiláty zabodovalo bulharské víno
Podle starosty jsou však objekty většinou v soukromém vlastnictví, což sjednocení stylu komplikuje. "Za totality třeba postavili sklep na patro a ještě tomu dali rovnou střechu. Těžko budeme chtít, aby za své peníze udělali ze stavby sklep jak se patří, se sedlovou střechou a tak dále," popsal Trefilík.
Novosedly si budují pověst prvořadé vinařské vesnice. Podle starosty jsou sice podle produkce v absolutních číslech mezi obcemi z jihu Moravy čtvrtí, zdůrazňuje však, že vítězí v rozloze vinic vzhledem k velikosti katastru i počtu obyvatel. "Máme 1680 hektarů katastru včetně zastavěného území, cest i průmyslových areálů. Když si promítnete, že z toho je 550 hektarů vinic, každý třetí hektar v obci je vinicí," uvedl. Podobně prý na každého obyvatele včetně nemluvňat připadá půl hektaru vinohradu. "Ano, vinařina má pro nás velký význam. A vinařská turistika a cykloturistika taky," dodal Trefilík.
ČTĚTE TAKÉ: Z ceny pro vinařství roku se raduje Michlovský
Foto: archiv, Lucie Pařízková, Petra Mášová