Každý Čech sní za rok v průměru kolem šesti kilogramů čokolády. Favority jsou čokolády mléčné nebo s oříšky, mandlemi či ovocem. Jednou týdně si je dopřává 30 procent lidí a čtvrtina Čechů jim neodolá několikrát v týdnu. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, která ji zveřejnila v den oslav Mezinárodního dne čokolády.Chutí se při výběru čokolády řídí polovina lidí, třetina značkou výrobce a 12 procent si vybírá podle ceny. "V souvislosti s touto cukrovinkou se často zmiňuje takzvaný rtěnkový efekt. Zatímco výdaje za drahé přepychové zboží zákazníci v době hospodářské recese spíše omezují, za méně nákladné luxusní artikly jako třeba kosmetické přípravky nebo čokoláda naopak utrácejí více," uvedl Karel Růžička z KPMG. Dodal, že podle prognóz by měly tržby za čokoládu v následujících pěti letech stoupnout o dvě procenta.
Největší podíl na celosvětovém trhu s čokoládou mají s 32 procenty západoevropské země a pětinu ovládá Severní Amerika, uvedla KPMG. Češi se spotřebou čokolády řadí k evropskému průměru. Jejími největšími jedlíky jsou v Evropě už dlouhodobě Švýcaři, kteří si ročně dopřejí 12 kilogramů pochoutky. Přes deset kilogramů za rok spořádají Němci, Belgičané a Britové.
Anketa:
Jak často jíte čokoládu?
Podle průzkumu čokoládu neodmítne téměř žádný Čech. Třicet procent dává přednost mléčné čokoládě, zhruba stejný podíl lidí má v oblibě čokoládu s přísadami, po hořké sáhne pětina respondentů a po bílé desetina. S malým zájmem se setkávají netradiční chutě, ručně vyráběné čokolády a biočokolády, uvedl Růžička.
Čokoládu si více než polovina Čechů kupuje kvůli momentální chuti na sladké. Pro 11 procent je impulsem běžný nákup zejména v supermarketech a jen čtyři procenta lidí na čokoládu chodí do specializovaných prodejen.
KPMG provedla průzkum v červenci a zúčastnilo se ho na 500 lidí.