S Dalím na skleničku. Špilberk otevřel vinárnu

Relax
7. 3. 2014 14:51
Hrad Špilberk stojí za vidění (ilustrační foto).
Hrad Špilberk stojí za vidění (ilustrační foto).

Hrad Špilberk opět otevřel vinárnu, která patřila před rokem 1989 k nejznámějším nočním podnikům Brna a po rekonstrukci dostala podobu ze 40. let minulého století. V současnosti její návštěvu lze spojit i s prohlídkou nové expozice několika desítek prací Salvadora Dalího v blízkém muzeu, kde jsou vystaveny i návrhy vinět slavného umělce.

V historických hradních prostorách vybudovala ve 40. letech německá armáda jídelnu s výčepem pro vojáky. Němci si jídelnu zařídili v romantizujícím slohu s trámovými stropy, malovanými kamny, dřevěným nábytkem a obložením stěn. Při současné rekonstrukci dbali stavbaři a restaurátoři na detaily, a tak lze například na kamnech znovu spatřit veduty moravských měst s německými názvy.

Z nové brněnské výstavy Salvadora Dalího.Výstava Dalího v muzeu na Špilberku nabízí litografie, dřevoryty, keramiku a desítky dalších, převážně drobných prací inspirativního umělce. Všechna představená díla pochází ze zahraniční soukromé sbírky, přičemž Brno je podle pořadatelů jedinou českou zastávkou putovní kolekce nazvané Zhmotnění neskutečného. Zahrnuje jak litografie, které Dalí vytvořil jako ilustrace k životopisu italského sochaře Benvenuta Celliniho, tak dřevoryty inspirované Danteho Božskou komedií nebo medaile vytvořené pro fotbalové mistrovství světa v Mexiku či viněty pro vinařství Chateau Mouton Rothschild.

Z nové výstavy na Špilberku.Nově otevřená vinárna na Špilberku zabírá o něco menší část jižního křídla hradu než její předchůdkyně z normalizačních let. Zachovala si však například salonek s výhledem na celé Brno, do nějž vede historizující točité schodiště. Kdysi salonek sloužil důstojníkům wehrmachtu, říkali mu vlaštovčí hnízdo. Nový provozovatel hradní restaurace a vinárny chce lákat návštěvníky na českou a moravskou kuchyni, zvěřinu a cimbálovou muziku. Ve středověkém sklepení se bude vyrábět speciální víno s etiketou cuvée Špilberk, v plánu je také výroba slámového vína.

Pro veřejnost se špilberská vinárna původně otevřela v roce 1964, její slavné období spadá do následujících dvou dekád. "Tehdy měl podnik 450 míst, ale kdo neměl rezervaci, nesednul si," vzpomíná bývalý zaměstnanec Vítězslav Suchý. Rušno podle něj bývalo zvláště při strojírenských veletrzích. Po roce 1989 podnik skomíral, v roce 2006 se jeho dveře zavřely natrvalo. Nyní má otevřeno od 18.00 do 02.00 a v nabídce nechybí ani plzeňské pivo.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv , ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ