Dědictví UNESCO
Sláva kuchyně Francouzů ohrožena. Dostane zpět svůj lesk?
26.12.2014 12:15
Tváří v tvář jisté ztrátě vlivu své legendární gastronomie na mezinárodní scéně se francouzská diplomacie ze všech sil snaží o její propagaci. V kontextu rostoucí zahraniční konkurence to ale není snadný úkol. Ministerstvo zahraničí vyhlašuje seznam oceněných michelinskými hvězdičkami, francouzské pokrmy se podávají na velvyslanectvích a Paříž podporuje tisícovku francouzských restaurací v celém světě.
Francii, která je první světovou turistickou destinací (loni ji navštívilo 84,7 milionu turistů), jde o hodně: gastronomie je totiž jednou z hlavních motivací návštěvníků. "Předním restauracím je třeba dodat lesk a u malých podniků či bister je třeba zvednout úroveň, protože ne vždy podávají kvalitní jídla a často jsou velmi drahé," říká Philippe Faure, šéf Rady pro rozvoj turistiky. Tento úřad vytvořilo právě ministerstvo zahraničí.
Aby ministerstvo prokázalo životaschopnost a rozmanitost francouzské gastronomie, která byla v roce 2010 zanesena na seznam světového dědictví UNESCO, zahájí 19. března příštího roku s jedním z nejznámějších francouzských šéfkuchařů Alainem Ducassem celosvětovou operaci na způsob Epikurových večeří. Ty pořádal na počátku 20. století legendární šéfkuchař Auguste Escoffier, nazývaný kuchař králů a král kuchařů. Koncem 19. století povznesl francouzskou kuchyni na nejvyšší úroveň.
Toho 19. března bude tisícovka pečlivě vybraných šéfkuchařů na pěti kontinentech nabízet menu po francouzsku: šampaňské nebo koňak jako aperitiv, studený a teplý předkrm, rybu nebo korýše, drůbež či jiné maso, francouzské sýry a čokoládový dezert - a to vše doplněné francouzskými víny.
Nejde jen o vysokou gastronomii, upřesňuje Ducasse, akce nazvané Chuť Francie se totiž zúčastní i malé podniky. Francouzské pokrmy se budou podávat i na francouzských velvyslanectvích a hlavní roli v nich bude hrát zelenina a sezónní potraviny. Budou obsahovat co nejméně tuku, cukru a soli, říká šéfkuchař, jehož tři restaurace, v Paříži, Monaku a Londýně, mají každá po třech hvězdičkách michelinského průvodce.
"Mým hlavní přáním je, aby francouzská kuchyně znovu ovlivňovala svět," zdůrazňuje Ducasse, který spolu s dalším slavným šéfkuchařem Joëlem Robuchonem převzal záštitu nad kulinářským festivalem Taste of Paris. Ten se bude ve francouzské metropoli konat příští rok v květnu, v Londýně existuje již od roku 2004.
Legendární proslulost francouzské kuchyně je ohrožena, neboť s ní úspěšně soupeří kuchyně španělská, skandinávská či peruánská. Britský časopis Restaurant ji ve svém posledním vydání klasifikace 50 nejlepších restaurací na světě zařadil až na páté místo.
"Anglosasové se nás snaží sesadit z trůnu, tvrdí, že Francie už není tím, co bývala. Netvrdíme, že jsme jedinou kulinářskou velmocí, ale vyhynutí nám určitě nehrozí," prohlašuje bývalý prezident průvodce Gault&Millau Philippe Faure, který působil jako velvyslanec v Mexiku, Maroku a Japonsku. Připouští, že se francouzská gastronomie ve středně velkých restauracích poněkud zhoršila.
Alain Ducasse a Guy Savoy ke zlepšení nabídky doporučují omezit počet předkrmů a hlavních jídel a používat místní a čerstvé produkty. Oba patří k 15 zakladatelům Francouzského kulinářského kolegia, které začalo restaurace oceňovat. Od loňského roku tak označilo na 800 zařízení za "kvalitní restaurace" a dalších 125 za "tvůrce kvality".
Zbývá finanční otázka. Na rozdíl od Francie mnoho zemí svou gastronomii vydatně podporuje, říká Philippe Faure. Ovšem finance, ať už veřejné či soukromé, přicházejí, jen když už jsou projekty jasné, dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.