Večeře zdarma
Španělští bezdomovci mají svou restauraci
01.02.2017 10:35
José Silva si mezi pobíhajícími číšníky sedá za stůl, aby ochutnal pokrm z rýže, zeleniny a masa. José však nemá ani korunu, aby si mohl zaplatit večeři v restauraci uprostřed Madridu. Důvod je jediný: žije na ulici.
Dvaačtyřicetiletý bezdomovec spí pod stanicí lanovky v lese Casa de Campo a chodí se zadarmo najíst do restaurace Robin Hood. Toto zařízení se otevřelo počátkem prosince z iniciativy svérázného kněze Ángela Garcíi. Devětasedmdesátiletý muž církve je známý svou dobročinností a prací s těmi nejchudšími prostřednictvím svého sdružení Poslové míru.
V poledne platí hosté restaurace za oběd 11 eur (necelých 300 korun). To umožňuje lidem bez přístřeší, aby si večer zadarmo pochutnali na stejném jídle.
Tento ekonomický model nepochybně bude muset prokázat svou životaschopnost a sdružení Ángela Garcíi se bude muset podílet na financování restaurace. Otec Ángel však už má ještě smělejší plány: chce ve Španělsku otevřít další tři restaurace v místech, kde více než každý dvacátý člověk žije po letech ekonomické krize pod prahem chudoby.
"Je to velmi dobré," prohlašuje José Silva oblečený v tričku, které dostal. Mnohem lepší než obvyklý studený sendvič rozdávaný na blízké faře San Anton otce Ángela. Vstupují další bezdomovci a usedají u stolů v restauraci. Vozíky ze supermarketů, na nichž mají mnozí svůj majetek, nechávají u vstupu.
"Tento projekt vrací důstojnost lidem, kteří to potřebují," vysvětluje otec Ángel ve svém kostele v madridské čtvrti gayů Chueca. "Lidé obvykle čekají venku v zimě a dešti, aby se navečeřeli," dodává. Jeho fara každý večer rozdává sendviče, polévku a ovoce asi dvěma stovkám osob. Díky restauraci Robin Hood může nyní polovička z nich nahradit sendvič teplým jídlem.
Fara otce Ángela se od roku 2015 stala institucí a snaží se přivítat každého bez ohledu na vyznání. Kromě večeří pro bezdomovce vysílá přímo papežovy projevy a fotbalové zápasy.
Předloni vystřídala malého Ježíška v jesličkách figurka malého syrského běžence Ajlana Kurdího, který zahynul ve Středozemním moři a jehož fotografie obletěla svět. Sám otec Ángel křtí děti homosexuálů, takže za ním přicházejí lidé z celého světa. "Denně přichází více než tisícovka lidí," raduje se.
Sdružení Poslové míru založil Ángel García v roce 1962. Byl v mládí zděšen zacházením s dětmi v sirotčincích, a tak nabídl přístřeší opuštěným dětem. Sdružení se rozrostlo a rozšířilo svou působnost na mladé narkomany, HIV pozitivní, postižené a na ženy, jež se staly obětí domácího násilí, i na staré lidi.
Sdružení je financováno z darů, subvencí a peněz z některých svých aktivit. Vysílá pomoc do zahraničí a zaměstnává téměř 4000 lidí, jimž pomáhá 4200 dobrovolníků. Ángel García vypráví, jak se při úsilí získat finance setkal s diktátorem Franciskem Frankem a dojal ho k slzám.
"Ptal se nás, jaké je poslání Poslů míru. Odpověděl jsem, že pomáhá dětem, které opustili rodiče, nebo těm, jejichž rodiče nejsou oddáni nebo jsou ve vězení. Viděl jsem, jak mu tečou slzy: byl už starý, bylo to dva nebo tři roky před jeho smrtí. Řekl mi: 'I já jsem byl takovým dítětem, protože moji rodiče začali žít odděleně'," říká otec Ángel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.