Štamgasti minipivovarů chtějí každý měsíc nové pivo
11.04.2009 08:14

Velikonoční piva nabízejí nyní v regionu také minipivovary v Chyších a Stříbře. Jejich móda začala před 15 lety, odkdy vznikaly minipivovary, jejichž výroba je velmi flexibilní. Předtím měly velké pivovary v ČR občas v nabídce jarní piva, tzv. březňáky. "Pivo má velmi specifickou recepturu, kterou si chráním," řekl sládek Petr Krýsl. Nápoj se chmelí za tepla i za studena více než třikrát, řada českých piv je chmelená jen dvakrát.
Míč uvedl, že černická metoda je v ČR raritou a výrobci se snaží know-how od Pivovarského dvora získat. "Na Jarní ceně českých sládků ve Zvíkově nabízeli konkurenti našemu sládkovi práci," řekl Míč. Několikanásobné chmelení je podle Krýsla velmi nákladné, výroba je složitější. "Chmelu se musí dávat víc a navíc velmi přesné množství. Náročnější je také filtrace," dodal.
"Lidé stále hledají nové druhy piv. Už týden po zeleném pivu svatého Patrika se ptali, kdy vyrobíme další druh. Chtějí ho do měsíce," řekl Míč. Za necelé dva roky nabídl minipivovar konzumentům 21 druhů piv od nakouřeného přes kanabisové po borůvkové.
"Velikonoční pivo je podle výrobce jarní, krásné a vzdušné. Je k němu nutné velikonoční menu," řekl šéfkuchař minipivovaru Václav Pach. Pivovar proto nabízí kromě tradiční nádivky a tlačenky, hlavně výrobky z "mladých mas" - jehněčího, telecího, kachen a kuřat.
"První vánoční speciál nám před 1,5 rokem vydržel několik týdnů, loni čtyři dny," řekl Míč. O zahájení výroby nového nápoje informuje pivovar na internetových stránkách, aby si lidé mohli naplánovat cestu do Plzně. O velikonočním pivu se lidé dozvěděli před měsícem a ihned poté si začali zamlouvat stoly, pivo, etikety i tácky, kterých minipivovar vyrobí pouze několik set kusů pro sběratele.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.