Štiplavá jako <span>harisa</span>

Relax
21. 7. 2008 10:15
Pálivou harisu prý lze podávat takřka ke všemu.
Pálivou harisu prý lze podávat takřka ke všemu.

Pálivou harisu prý lze podávat takřka ke všemu.Snící pannu na kraji Středozemního moře - jak romanticky označují Tunisko domorodci - během tisíciletí převálcovali Féničané, Římané, Arabové, Turci a nakonec i Francouzi. A každá kultura, včetně původních berberských kmenů, do místní kuchyně přihodila špetku. Je pálivá díky harise, směsi koření, která obsahuje čili, římský kmín, česnek a koriandr.

Smíchaná s olivovým olejem na červenou pastu je jako stvořená do omáček nebo dochucení masa. Babské povídačky tvrdí, že čím pálivější je jídlo, tím je větší láska ženy k manželovi. Turisty a hosty však Tunisané naštěstí šetří a harisu servírují zvlášť.

Police v místních obchodech se prohýbají pod konzervami s rajčatovým protlakem, který tvoří základ většiny jídel. Ve všední den i o svátcích stejně jako třeba na svatbách se vaří kuskus - je jednoduchý na přípravu a dá se ochutit na mnoho způsobů. Připravuje se ve speciálním dvojitém hrnci, takzvaném couscousieru. Ve spodní části se vaří maso či zelenina, ve vrchní části s děrovaným dnem se pomocí páry zpracovávají zrníčka kuskusu, která nasáknou vůněmi linoucími se zespod. Stejně jako v jiných arabských zemích jedí v rodinách z jedné mísy a každý si vlastní lžící dopřává podle chuti.

Dámy na kafíčko nechodí

Humus s pita chlebem.Severoafrická kuchyně stojí i padá s kořením a dochucovacími přísadami. Na trhu v medině, jak se označuje centrum města, je k dostání čerstvý šafrán, koriandr, římský kmín, anýz nebo skořice. Alkohol je v muslimském Tunisku k dostání kromě turistických center jenom ve státních obchodech- magazinech.

Typická jsou růžová vína a likéry boukha vyráběné z fíků nebo bylinný tibarine.
Národním nápojem je silný mátový čaj s piniovými oříšky, který se podává slazený a ve skleničce. Ve velkém se pije i káva přejatá od Turků, ale v klasických kavárnách na každém rohu posedávají jen muži. Řádná místní žena, která dbá o svoji pověst, si sladkou kávu dopřeje jen doma nebo na návštěvě u kamarádky.

Dezerty vylepšují Tunisané růžovou vodou, mátou nebo pomerančovými květy. Nejslavnostnějším moučníkem je assida, podávaná v den narozenin proroka Mohameda. Tradiční verze se připravuje z mouky nebo krupice, másla či oleje a cukru, moderní verze bývá doplněna oříšky, mandlemi nebo semínky.

Dejte si...

Humus -
rozmixovaná cizrna s bylinkami
Mloukia - hustá zeleninová omáčka z masa a prášku ze sušené rostliny mloukia
Brik - tenoučká taštička z pikantního těsta plněná vaječnou směsí
Mechouja - salát z paprik, rajčat a česneku s tuňákem a natvrdo uvařeným vejcem


Kam v Česku pro arabské suroviny?

Farah, Myslíkova 5, Praha 1
orientální potraviny

Linexia, s.r.o., Spálená 15, Praha 1
restaurace a obchod

Chez Amis
dovoz a distribuce orientálních, arabských a tureckých potravin a cukrovinek

Koření od Antonína, Dominikánská 7, Plzeň
www.koreni.cz
kamenný a internetový obchod s kořením

Foto: Profimedia

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ