Za patnáct let existence obřích tanků na pivo vzrostl jejich počet v českých restauracích více než šedesátkrát. Ještě na začátku roku 1996 fungovalo v ČR pouze dvanáct tankových hospod, letos už jich je zhruba 740. Na prodeji čepovaného piva se podílejí jednou desetinou.
Podle manažera technického servisu Plzeňského Prazdroje Daniela Janečka je český boom evropským fenoménem. Růst prodeje piva z obřích nádob potvrzují i pivovary Staropramen a Budvar. Podle pivovarského experta Jana Hlaváčka však tankovny nedosahují nikde ve světě takového rozšíření a propracovanosti jako v ČR. Nahrává tomu fakt, že se v Česku nečepuje tolik značek piv jako například v amerických a britských hospodách.
Zájem o tanky je dán také nižší nákupní cenou piva než u nerezových KEG sudů, které tanky postupně z větších hospod vytlačují. "Pivo je lepší než ze sudu, což potvrzují také naši zákazníci," řekl spolumajitel plzeňské restaurace PUB Martin Šampalík.
Nápoj je podle Hlaváčka uložen v nepropustném polypropylenovém vaku s konstantní teplotou a nepřichází vůbec do kontaktu se vzduchem ani stěnou tanku, což zlepšuje jeho kvalitu a trvanlivost. Restaurace navíc nepotřebují tolik místa jako na skladování sudů a obsluha je nemusí chodit tak často narážet.
Nerezové tanky jsou ale vhodné jen pro vybrané hospody s velkou "výtočí", které často mají v chlazeném boxu tři až čtyři tanky. Rekordmanem je smíchovský Restaurant Anděl, z jehož tanků se ročně vypije přes 2500 hektolitrů plzeňského ležáku. Nejčastější značkou je Gambrinus, který čepují ve 342 tankovnách.