Japonská společnost Burimy zahájila vývoz tuňáků obecných narozených a odchovaných v umělé líhni. V současnosti se tuňáci buď loví na otevřeném moři, nebo se chovají v líhních z mláďat, která skončí v sítí rybářů. Japonská firma nyní tvrdí, že jako první na světě vytvořila umělou líheň, v níž jsou tuňáci odchováváni z vajíček.
Japonci novým chovem chtějí prý přispět k řešení sporu mezi propagátory zákazu lovu tuňáků, který je v Atlantiku údajně na pokraji vyhynutí, a konzumenty těchto ryb pocházejícími převážně právě z Japonska. Podle vědců stav tuňáka obecného za posledních 40 let klesl o 80 procent na 3,2 milionu kusů.
Na konferenci Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), která se koná od soboty v Dauhá, se bude hlasovat o tom, zda prohlásit komerční obchodování s tuňákem obecným za hrozbu pro přežití tohoto druhu. Zákaz obchodu podporují země EU i USA, jeho největším odpůrcem je naopak Japonsko, kam míří 80 procent ulovených tuňáků, používaných především k přípravě suši. Tokio již předem prohlásilo, že bude případný zákaz ignorovat.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi v Japonsku: maki sushi
Firma Burimy na projektu umělého chovu tuňáků spolupracovala s japonskou univerzitou Kinki, aby dokázala z vajíček získat malé ryby a vykrmit je v silné dospělé jedince. Společnost chce do roku 2012 vyvážet prý 7000 až 10 000 ryb ročně, což by jí mělo vynášet kolem 11 milionů dolarů za rok.
ČTĚTE TAKÉ: Sushi decimuje tuňáky, varuje Brusel a chce změnu
Foto: archiv, ČTK/AP