Nemožné. Tímto slovem lze nejlépe vystihnout výsledek snahy dostat se do nejexkluzivnější restaurace v New Yorku s názvem Rao's. Nenápadný podnik ve východním Harlemu nabízí italskou kuchyni a má jen kolem deseti stolů. Každý z nich navíc někomu patří. Do restaurace se tak lze dostat jen na pozvání některého z majitelů místa, výjimečně i prostřednictvím speciálních aukcí.
Jedna taková aukce skončila na serveru eBay minulý týden. Její vítěz již za pouhou možnost najíst se v restauraci, kde prý si dovolili odmítnou i tak prestižního hosta jako je zpěvačka Madonna, zaplatil vyvolávací cenu 5000 dolarů (přes 100 000 korun). "Je to opravdu ojedinělá příležitost pro lidi mimo malý okruh štamgastů v Rao's," uvedl organizátor aukce. "Vážně pochybuji, že široká veřejnost dostane tuto příležitost znovu," dodal. V prosinci se ale místo v restauraci dražilo na aukci také a cena tehdy skončila na zhruba 3000 dolarů.
Aura nedostupnosti jako recept na úspěch Úspěšnému dražiteli ale tahle na první pohled přemrštěná částka vadit nebude. Ocitne se totiž v podniku, kam se jen tak někdo nepodívá a pokud ano, tak to většinou znamená, že přinejmenším v newyorském světě něco znamená. Restaurace se přitom nachází ve čtvrti Harlem, kam jinak místní smetánka nevkročí, má otevřeno jen od pondělí do pátku a její interiér je poněkud nemoderní. Vítěz aukce si jej bude moci prohlédnout 27. července. U některého z ostatních stolů možná bude sedět některá z hollywoodských hvězd či vysoce postavení manažeři. Mezi hosty ale prý v minulosti nebylo žádnou vzácností potkat třeba i členy mafianských rodin.
Slavná éra restaurace vařící domácí italskou kuchyni se začala psát v roce 1977, kdy jí New York Times věnovaly nadšenou recenzi z pera kritičky Mimi Sheratonové, a prozradily tak nejlépe střežené tajemství města milionům čtenářů. Podnik, jenž do té doby desetiletí fungoval jako restaurace pro místní lidi, postupně získával jedinečnou auru nedostupnosti. Na své štamgasty nezanevřel, právě oni dnes většinou drží trvalé rezervace na nevelký počet stolů.
Majitele nerozhodil ani Bill ClintonSoučasný spolumajitel restaurace Frank Pellegrino, který je také filmovým i televizním hercem poměrně často obsazovaným do rolí gangsterů, si u hostů váží především loajálnosti. Hvězdný ani jiný status zájemce o rezervaci na něj naopak dojem nedělá. "Uvidím, co se dá dělat," řekl kdysi podle deníku New York Post nevzrušeně bývalému americkému prezidentu Billu Clintonovi. Nakonec se ale prý Clinton i s manželkou v restauraci najedl.
Pellegrino podnik převzal spolu se svým příbuzným Ronaldem Straccim v roce 1999 po smrti Vincenta Raa, syna Charlese Raa, jenž restauraci v roce 1896 založil. Pellegrino je příbuzným Vincentovy ženy, Stracci zase synovcem jejího manžela. Noví majitelé sice na exkluzivnosti podniku, před kterým obvykle stojí tělesní strážci a limuzíny, nic nezměnili, přesto jej ale učinili dostupnějším běžným smrtelníků. Běžní Američané si totiž na webové stránce restaurace mohou koupit alespoň její vyhlášené omáčky na špagety.
Foto: Tomáš Nosil, archiv