Velikonoční bochánky nejen pro koledníky
30.03.2009 08:20 Původní zpráva

Mezi ty nejznámější určitě patří voňavé dozlatova upečené bochánky s rozinkami a mandlemi. Kromě toho, že výborně chutnají, patří k symbolice jara. Vajíčka, ze kterých se připravují, znamenají plodnost, křížek na vršku je připomínkou Kristova utrpení na kříži.
V minulosti se mazance pravidelně pekly o Bílé sobotě (tedy těsně po ukončení půstu), dnes si na nich můžete pochutnat prakticky kdykoli - stačí je posypat troškou moučkového cukru nebo namazat vrstvičkou másla.
Velikonoční mazanec
Cukr, mouku a rozdrobené droždí rozmícháme ve vlažném mléce a necháme na teplém místě vzejít.
Mezitím do velké mísy prosejeme zbytek mouky, přidáme sůl, cukr, vanilku, mletý muškátový květ a mletý anýz, nastrouhanou citronovou kůru, žloutky a rozehřáté máslo (pozor, nesmí být horké), nasekané mandle a spařené rozinky (velmi chutné jsou třeba naložené v rumu). Nakonec přilijeme vzešlý kvásek, zbytek vlažného mléka, vypracujeme těsto, přikryjeme vlažnou utěrkou a necháme vzejít na teplém místě. K dvojnásobnému zvětšení objemu postačí 40 minut až hodina.
Vykynuté těsto opatrně přendáme na vál vysypaný moukou. Rozdělíme ho nožem na dva stejně velké díly a vypracujeme z nich bochánky. Mazance přendáme na plech vyložený pečicím papírem a necháme ještě 45 minut kynout. Když se kynutí blíží k závěru, dáme rozehřát troubu na 220 stupňů, rozkovzdušnou na 200.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi v Anglii: hot cross buns
Potom uděláme na vršku bochánků ostrým nožem kříž (můžeme použít i nůžky) a potřeme je vejcem rozšlehaným s trochou vody. Mazance posypeme nasekanými nebo půlenými mandlemi. Prvních pět až 10 minut bochánky pečeme při 220 stupních. Poté výkon snížíme na 160 a pečeme ještě 35 až 45 minut (záleží na velikosti).
Tip: Pokud si při pečení nebudete jistí, zda už jsou mazance hotové, zkuste do nich zasunout špejli. Pokud se na ni nepřichytí těsto, jsou bochánky upečené.
V případě, že mazance při pečení rychle hnědnou, přikryjte je alobalem. Těsně před vyndáním fólii opět sejměte.
Hotové mazance ihned potřeme rozpuštěným máslem - jejich povrch pak bude křehčí a lesklejší - a necháme vychladnout na mřížce.
Přísady: 1 kg polohrubé mouky, 22 dkg másla, 22 dkg cukru, 4 žloutky, 6 dkg droždí, 500 ml mléka, citronová kůra, špetka vanilky, špetka muškátového květu, špetka mletého anýzu, 4 dkg rozinek sultánek, 7 dkg blašírovaných mandlí, 1 dkg soli, vejce rozkvedlané s trochou vody na potření
Jidáše
Z přísad vypracujeme těsto. Po vykynutí hmotu přendáme na pomoučněný vál, vyválíme silný váleček a rokrájíme ho na stejně velké dílky. Z kousků těsta vyválíme asi 1 cm silné válečky a vytváříme z nich různé tvary: šneky, housky, jidáše, větrníky (z válečku uděláme kroužek a špičkou nože po jeho vnějším obvodu vytvoříme ozdobné zářezy) nebo i malé bochánky.
Hotové výtvory pokládáme na plech vyložený pečicím papírem, potřeme je rozšlehaným vejcem a pečeme ve vyhřáté troubě na 200 stupňů. Po vytažení z trouby jednotlivé kousky potřeme rozehřátým máslem nebo medem.
Přísady: 1 kg polohrubé mouky, 15 dkg hery, 10 dkg cukru, 2 žloutky, 5 dkg droždí, 500 až 750 ml vlažného mléka, lžička soli
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.