Francouzský recept na letní vedra? <span>Růžáky</span>

Relax
3. 8. 2008 08:00
Na vedro zabírá růžové.
Na vedro zabírá růžové.
Na vedro zabírá růžové.Uhodila prázdninová vedra a výklady mnoha francouzských obchodů s vínem zaplnily láhve s typicky letním artiklem - růžovým. Vedou "růžáky" z Provence a z Languedoku, hodně jsou vidět růžová z údolí Loiry, ale taky z Korsiky, a dokonce i z oblasti Bordeaux, kterou si naprostá většina spotřebitelů spojuje hlavně s jeho slavnými červenými. Růžová jsou prostě v létě v kursu.

Odborníci ale upozorňují, že růžové stále víc ztrácí pověst vína sezonního a svým způsobem přezíraného. Jeho kvalita se zvýšila a získává si stále nové zákazníky. Jestliže před deseti lety tvořilo osm procent celkové spotřeby vín v zemi, dnes je to už 21 procent. Do výroby růžového se proto zapojují i oblasti, kde to nebylo tradiční.

Ve Francii se vyrábí asi čtvrtina celkové světové produkce růžového, která dělá kolem 22 milionů hektolitrů ročně. Za Francií jsou se značným odstupem Itálie a Španělsko. Hlavní francouzskou producentskou oblastí zůstává Provence, odkud pochází asi 40 procent francouzských růžových. Od roku 2000 se tam výroba zvýšila o pětinu. Dalších 20 procent pochází z údolí Loiry, menší podíly připadají na údolí Rhôny a na oblasti Languedoc a Bordeaux.

Růžové už dávno není podřadné

Růžová vína jsou stále oblíbenější.Skoro polovina francouzských růžových vín má přitom nárok na označení AOC (appellation d´origine contrôlée), které je osvědčením kvality a svého druhu chráněnou značkou. V Provence jsou to dokonce tři čtvrtiny. Růžové tedy rozhodně není synonymum pro víno podřadné, za jaké bývalo často považováno.

Odborníci citovaní ve francouzských médiích se ale shodují, že vedle zvýšení kvality je důvodem zvyšování spotřeby hlavně to, že růžové odpovídá "duchu doby". Jeho konzumace není spojována s žádnými "rituály", lidé u něho nemají pocit, že musejí být znalci, jak se to jakoby předpokládá zvlášť u červeného, jeho chuť a aroma jsou lehké, příjemné, dát si do něho kostku ledu není hřích a podobně. Někteří o něm mluví jako o "emblému postmodernosti".

Pije ho každý druhý

Nová klientela se rekrutuje hlavně z řad žen, u kterých bylo ale růžové vždycky ve větší oblibě než u mužů, a z řad mladých lidí. Podle státní instituce Viniflhor pije růžové 32 milionů Francouzů, tedy maličko víc než každý druhý, a 70 procent zvýšení spotřeby v letech 1991 až 2006 jde na účet klientů, kteří předtím víno nepili.

Velkou většinu růžového, které Francie vyrobí, také vypije, navíc většinou v oblastech, odkud víno pochází. Podobně je tomu údajně ve všech producentských zemích. Na světovém trhu s vínem se předloni objevilo jen něco přes 2,5 milionu hektolitrů růžového, což byl jen zlomek z celkových víc než 83 milionů hektolitrů, které pro rok 2006 udává Mezinárodní úřad pro révu a víno (OIV) se sídlem v Paříži. I taková oblast jako Provence vyváží jen asi desetinu své produkce růžového, a to většinou do zemí sousedících s Francií.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ