<span>Nahradí someliéry</span> neomylní roboti?

Relax
31. 3. 2008 07:21
Japonský robůtek je schopen identintikovat až 30 druhů vín.
Japonský robůtek je schopen identintikovat až 30 druhů vín.

Technický zázrak Health and Food Advice Robot už je na trhu.Po degustaci nejméně 50 vín uhodl neúnavný a dokonalý someliér odrůdu, vinici, odkud božský mok pochází, a charakteristické vlastnosti každé lahve: čerstvé a plné aroma s vysokým podílem kyselosti, intenzitu rubínově červené barvy a rovněž záludnou přítomnost plísně v zátce, aniž se dopustil sebemenší chyby.

Zcela jednoznačný posudek však nepochází od someliéra z masa a kostí, ale od robota. Lépe řečeno od jakéhosi komplexu elektronických senzorů, jejichž autorem je profesor Saverio Mannino, ředitel oddělení potravinářských a mikrobiologických věd a technologií na Milánské univerzitě.

"V brzké budoucnosti budou moci roboti-someliéři nahradit lidi a doporučovat vína v restauracích," napsal ke studii americký deník Washington Post. "Sofistikovaní roboti s elektronickými nosy a jazyky budou brzy pro vinařství a gastronomii užitečnější než současní lidští degustátoři," usoudil.

Elektronický sommelier je sice neomylný, ale chybí mu poetika.V některých částech světa si již výhody těchto robotů u stolu uvědomili. Jedna japonská společnost nedávno uvedla na trh technický zázrak Health and Food Advice Robot, který je schopen identifikovat nejméně 30 odrůd vín a rozmanité druhy chleba a sýra, a přitom ještě dává zdravotní rady.

V Austrálii již supermarkety dlouho využívají počítačový systém, který může klasifikovat maso, jemuž udílí známky od jedničky do pětky podle toho, jaké je na řezu, jak je měkké, jakou má barvu a kolik tuku obsahuje. Nová móda zasáhla i Rusko. Profesor Andrej Legin z Petrohradské univerzity si dal patentovat jakýsi elektronický jazyk, který je schopný rozlišovat mezi velkou škálou nealkoholických nápojů a kávy.

Bezchybným someliérům chybí poetika

Experti z oboru však upozorňují, že je zatím příliš brzy odzvonit enologům a gurmetům. "Důvěřovat příliš elektronickým mozkům je nebezpečné," varoval William Sessions z amerického ministerstva zemědělství. "Existuje zde nebezpeční hackerů a stačí, aby terorista, jenž je expert na kybernetiku, upravil software a vše může explodovat," připomněl.

Sommelieři se o práci bát nemusí, roboti je hned tak nenahradí.Kromě toho stojí stroje před nerovným úkolem. "Elektronické jazyky a nosy musejí správně identifikovat jednotlivé molekuly z trilionů dalších," napsal Washington Post. "Navíc musejí počítat s obrovským množstvím forem, v nichž tyto molekuly vzájemně reagují: takovou operaci vykonává lidský mozek automaticky a bez sebemenší námahy," zdůraznil.

Podle Anthonyho Diaze, ředitele enologického časopisu The Tasting Panel, jsou i další důvody, proč lidští someliéři nebudou nikdy nahrazeni umělými. "Žádný stroj na světě není schopen popsat víno tak květnatě a výstižně jako someliér," upozornil Diaz.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ