Sommeliérská esa z Francie <span>pochválila moravská vína</span>
Relax
19. 3. 2008 13:36Vína z Moravy jsou rok od roku lepší, tvrdí sommeliéři z Francie.
Tradiční nadšení vládlo nad víny sladkými, líbila se i bílá, ale poprvé hovořili francouzští odborníci s velkým uznáním také o červených. Za absolutně nejlepší ze 37 předvedených vzorků označili Ryzlink rýnský slámové ročník 2004 z Vinařství Drápal z Brna.
V kategorii suchých bílých byl jako nejlepší vyhodnocen Ryzlink rýnský pozdní sběr ročník 2007 podniku Víno Hort z Dobšic. Téže provenience je i nejlepší rosé - Cabernet sauvignon pozdní sběr z roku 2007. Z červených byl nejlepší Dornfelder pozdní sběr ročník 2007 z vinařství Jedlička/Novák z Bořetic a ze sektů Gold Cuvée ročník 2000 firmy André z Tuchlovic. Mezi sladkými vyhrálo zmíněné slámové Vinařství Drápal.
Větší respekt k hroznu
Předseda poroty Jean-Michel Deluc, který se zúčastnil všech pěti ročníků ochutnávky, českým novinářům řekl, že letos viděl velký pokrok v suchých bílých i červených vínech. "Pokud jde o sladká, byla vždy skvělá, to se nemění, jsou absolutně nádherná," řekl.Hlavně na červených je podle něj vidět větší zralost, jsou "mimořádně hedvábná, hebká, s příjemnými tóny po ovoci".
"Těžko říct, zda je to teplejším klimatem nebo díky práci vinařů, ale tou je to určitě taky. Je zřejmý větší respekt k základní surovině - hroznu," prohlásil. Po stránce kvality by podle něj moravská vína neměla se vstupem na francouzský trh problém. Problém je, že tento trh je velmi uzavřený vůči veškeré zahraniční produkci.
Velmi dobré dojmy si z ochutnávky odnesl i mladý sommelier superluxusního pařížského hotelu Crillon Antoine Pétrus, který byl v porotě poprvé. Řekl, že na něho dobře zapůsobila svěžest a živost suchých bílých vín, aromatická škála sladkých, jejich ušlechtilá příchuť po kandovaném pomeranči nebo koření, a také kvalita a zralost červených, na nichž je podle něj hodně vidět práce vinařů. "Bylo to pro mě úplné překvapení a opravdové potěšení," shrnul Pétrus své celkové dojmy.
Sladká vína? Tradičně skvělá
O "tradičně skvělých sladkých, jedněch z nejlepších, jaká vůbec jsou", a o "dobrých bílých" mluvil také držitel titulu nejlepší francouzský sommelier Dominique Laporte. I on však vyslovil překvapení nad pokrokem červených. Vinařství v České republice má podle něho dobré perspektivy, i když třeba proniknutí českých vín do Francie vidí jako obtížné, protože "Francouzi jsou hodně zahleděni do sebe". Dobré šance by prý ale byly na jiných trzích, jako třeba v Británii nebo Skandinávii.
Porota letos proti minulým ročníkům dosti omladila. Deluc, zástupce starší generace francouzských sommelierů, nástup mladé generace vítá. Dnešní spotřebitelé jsou mladší, mají své specifické chuti a mladí sommelieři jsou schopni je lépe vystihnout a vyjít jim vstříc, řekl.
Ochutnávku ve spolupráci s Českým centrem znovu připravily Moravská banka vín, společnost Davay Communications a Projekt Austerlitz. Vína, která na ní byla prezentována, budou ve středu moci ochutnat také diplomaté zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které na ně pozval český velvyslanec u této instituce Karel Dyba.
Foto: Profimedia, archiv
Autor: ČTK