
"Kvalita letošních vín bude porovnatelná s ročníkem 2006, který je často označován i za nejkvalitnější za poslední století," uvedl vinař Matúš Vdovjak. Jakostní vína z ročníku 2009 z nejmenší vinařské oblasti na Slovensku budou mít podle něj plnější chuť, v sudech budou během zimy lépe dozrávat a budou bohatší na cukr. Kvalitní úroda také umožní produkci výběrových vín.
Úroda v Tokaji je letos sice kvalitní, oproti loňsku je ale nižší. Právě to se podle Vdovjaka projevilo ve vysoké jakosti hroznů, jejich menší počet na rostlině totiž přispívá k jejich vyšší kvalitě. "Měl by to být špičkový ročník, i když vláhy mohlo být během roku víc," uvedla prezidentka Sdružení pěstitelů a malovýrobců tokajských vín Slovenska Magdaléna Haburová. Vinaři už podle ní se sklizní začali, hlavní sběrová sezona by však měla odstartovat v polovině října.
Počasí přeje ušlechtilé plísni
Specifickou chuť tokajského vína dotváří ušlechtilá plíseň, která je pro oblast typická. Na bobulích se vytváří hlavně během teplého a vlhkého podzimu. Letošní počasí jejímu vzniku podle vinaře Milana Lančariče zatím výjimečně přeje. Tokajská vína z letošního ročníku by se k odběratelům podle Lančariče měla dostat nejdříve v květnu příštího roku, aby víno v sudech dobře dozrálo. Mošty přitom pěstitelé nebudou muset díky vysoké cukernatosti uměle doslazovat, poznamenal Lančarič.
Slovensko o ochrannou značku Tokaj vede dlouhodobé spory s Maďarskem. Obě země se nedokážou dohodnout zejména na rozloze vinařské oblasti na Slovensku, která by pod značku Tokaj patřila. Podle slovenských odborníků je tokajské víno v zemi možné vyrábět z výměry 908 hektarů, maďarská strana ovšem trvá na omezení produkce na výměru 565 hektarů. Celá tokajská oblast má na Slovensku přibližně 1400 hektarů.
Foto: Profimedia