Úroda vína ve Francii? Hlavně <span>kyselé hrozny</span>

Relax
5. 11. 2008 12:00
Letos slunce francouzským vinařům nepřálo. Úroda je hubená.
Letos slunce francouzským vinařům nepřálo. Úroda je hubená.
Letos slunce francouzským vinařům nepřálo. Úroda je hubená.Letošní úroda co do množství neudělala francouzským vinařům příliš velkou radost. Počasí bylo přes léto velmi nevlídné a i když v druhé polovině září konečně svítilo sluníčko, které kvalitě alkoholu jenom prospívá, bude víno kyselejší a bude ho méně než obvykle, shodují se nesmlouvavě vinařští odborníci.

Kladné jsou zprávy snad jen ze severovýchodu země, který se na kyselejší vína už ze své podstaty více specializuje a kterému chladný, ale slunečný podzim vyhovuje.

Produkce bílého vína v oblasti města Bordeaux, na kterou směřuje největší pozornost, klesla o 40 procent, u červeného, jehož sklizeň je o něco později, o deset až 15 procent. Hrozny zrají velmi pomalu a jejich kyselost je poměrně vysoká. Jako jinde ve Francii se začalo se sklizní s dvoutýdenním až čtyřtýdenním zpožděním.

A podobně je to v oblasti Languedoc-Roussillon, Provence a řeky Rhony, kde hlásí velmi slabou produkci. Té se sice deště, které sužovaly severní polovinu Francie, vyhnuly, ale teploty byly poměrně nízké. Letní sucho tak snad prospělo vínu, které se skutečně vyprodukuje, ale je ho málo.

Kyselé hrozny sladké Francie

Běžní spotřebitelé se při napití budou asi hodně šklebit.Zavedení vinaři v Burgundsku si udržují optimismus, stejně tak Alsasko a oblast pohoří Jura, které se specializují na kyselejší ryzlink. V oblasti Champagne si naopak mnou ruce, hrozny jsou zdravé a zrají přesně tak, jak mají. Milovníci šampaňského se tedy mohou opět těšit. Specialisté předpokládají velké výkyvy v kvalitě. Na trhu se očekává, že budou k dostání vína dvojího druhu: ta za vyšší cenu si udrží úroveň, běžní spotřebitelé se ovšem při napití budou asi hodně šklebit.

Malé vinaře může letošní sezona vážně potrápit - k avizované klesající koupěschopnosti místního obyvatelstva se přidala finanční krize, která omezí i vývoz na světové trhy. Odolat nižším tržbám budou moci bez krušnějších následků jen ti velcí.

O čem francouzské vinaře nikdo patrně nepřesvědčí, je to, že by nastávalo nějaké globální oteplování. Poslední tři roky dokazují, že je v tomto ohledu čím dál, tím hůř. V roce 2006 vládl velmi pochmurný červenec a vše zachraňoval pěkný srpen. O rok později to už bylo horší - nepříznivé byly oba prázdninové měsíce a vinaři se museli smiřovat až s zářijovým babím létem. A letos se na slunce muselo úpěnlivě čekat až na polovinu září.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ