Vinaři: Letošní sklizeň hroznů bude lepší než loni

Relax
21. 9. 2017 15:35
Odhadem letos vinaři udělají ze sklizených hroznů až 580 tisíc hektolitrů vína.
Odhadem letos vinaři udělají ze sklizených hroznů až 580 tisíc hektolitrů vína.

Letošní sklizeň hroznů bude podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská. Platí to i přes jarní mrazy, které zasáhly vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, ze kterých udělají 580 tisíc hektolitrů vína, což je o 15 tisíc více než loni. Odpovídá to desetiletému průměru při sklizni zhruba 5,2 tuny z hektaru. Podle něj je nyní sklizeno asi 30 procent vinohradů.

Vinaři už mají sklizené odrůdy na svatomartinské víno, nyní se sklízejí odrůdy Sauvignon a Chardonnay. "Je to nyní o kapacitě sklepů, průměrné odrůdy z hlediska zrání jsou již ve sklizňové kvalitě a je možno je sklízet všechny. Sklizeň nyní trochu zbrzdil sobotní, nedělní, úterní a středeční déšť. Není to však nic kritického. Jak z hlediska praskání, tak z hlediska plísně šedé," uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Z pohledu množství to vypadá lépe, než jaký byl odhad v srpnu. "Zářijová voda pomohla hroznům a naštěstí byla rozložená a nepřišla najednou. Vliv mrazů znát je, ale obecně se dá říci, že i když byly odhady škod větší po jarních mrazech než v roce 2016, tak réva zregenerovala lépe v tomto roce," uvedl Půček.

Letos vinaři odhadovali škody přes miliardu korun a měly být ještě větší než v loňském roce. Mrazy letos zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky

Kraj pískovců a jezer slaví jubileum: CHKO Kokořínsko má 50 let

Relax
17. 3. 2026
Orel opičí, zastarale harpyje opičí je vzácný, kriticky ohrožený druh dravce

Filipínský národní symbol má nové mládě, pomohla Liberecká zoo

Relax
16. 3. 2026

World of Warships a Sabaton: Bitevní loď Jamato ožívá v nové písni

Relax
Aktualizováno: 13. 3. 2026 14:28

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ