Vinné trhy ve Valticích budou rekordní
08.05.2008 08:15
Letošní 41. ročník Valtických vinných trhů bude největší v historii, zúčastní se ho 146 vinařských firem s celkem 879 vzorky. Ojedinělý je také počet přívlastkových vín, který tvoří přes 95 procent všech vzorků, zatímco loni to byla polovina.
Letos dvoudenní Valtické vinné trhy začnou 9. května. "Vyšší účast očekáváme vzhledem ke čtvrtečnímu svátku, který řada lidí využije k prodloužení víkendu. Větší zájem o rezervace pokojů zaznamenaly také penziony a hotely v okolí Valtic," řekl mediální zástupce akce Roman Bajčan.
Novodobá historie VVT se píše od roku 1967, na rozdíl od předchozích let trvá přehlídka pouze dva dny. Za 40 let je navštívilo přes 200 000 platících návštěvníků, kteří při ochutnávkách vypili přes 260 000 litrů vína. Průměrná návštěvnost posledních let se pohybuje kolem 5500 lidí. Dosáhnout výrazně vyššího čísla je problematické i s ohledem na kapacitu zámecké jízdárny, kde se trhy konají, dodal Bajčan.
Uspělo Chardonnay a Cabernet Moravia
Největší vinařská akce v zemi má letos podruhé v historii dva šampiony - zvlášť pro bílá a červená vína, o kterých rozhodla odborná komise již v polovině dubna. Mezi bílými zvítězilo Chardonnay od Vína Mikulov, za nejlepší červené víno rozhodčí označili Cabernet Moravia od rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic. Mezi zahraničními si nejlépe vedlo Veltlínské zelené od Rudiho Woditschky z rakouského Herrnbaumgartenu.
Soutěž měla vždy jen jednoho šampiona, vloni poprvé rozhodčí udělili ceny dvě. K tomuto rozhodnutí dospěli organizátoři proto, že obliba červených, ale postupně i růžových vín v ČR stále stoupá. Zvyšuje se také zastoupení modrých odrůd v nových výsadbách, které nyní tvoří až 50 procent. Většinu přihlášených vzorků ale i nadále tvoří vína bílá, což odpovídá také aktuálnímu poměru vinic vysázených bílými moštovými odrůdami.
První medaile pro cizinu
Loni získal titul šampiona Sauvignon od firmy Čebav z Rakvic na Břeclavsku, jako nejlepší červené víno rozhodčí označili Cabernet Sauvignon od Libora Veverky z Čejkovic na Hodonínsku. V roce 2006 zvítězilo poprvé zahraniční víno, a to cuveé Zweigeltrebe a Cabernet Sauvignon od vinaře Karla Neustifera z rakouského Poysdorfu.
Na konci 90. let zaujímaly vinice v Česku zhruba 11.500 hektarů. Loni už ale kolem 19.000, z nichž většina patří do vinařské oblasti Morava. Domácí produkce vína tak po dozrání nových vinic vzroste ze současných 570 000 hektolitrů ročně během několika let až na 700 000 až 800 000 hektolitrů ročně.
Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.