Vinařské Německo je v očích českého konzumenta k jeho vlastní škodě vysoce podceňovanou zemí. Nevalná image zdejšího vinařství je spojena s mas-produkcí nepříliš kvalitních vín s vysokým zbytkem cukru zvaných Liebfrauenmilch. Přesto patří vína Německa mezi světovou elitu a zdobí vinné lístky restaurací nejzvučnějších jmen. Za úspěch vděčí především odrůdě rýnský ryzlink jakožto ikoně místního vinařství.
Německo je hlavně zemí bílého vína. Místní klimatické podmínky nabízejí velmi chladné prostředí, což dává vzniknout velmi jemným a charakterním vínům. Německé vinohrady jsou jedny z nejseverněji položených na světě, i to je předpokladem výjimečnosti.
Historicky přišla réva do Německa s Římany, kteří nejprve určili město Trier, nejstarší město v zemi, jako mezisklad pro obchod s víny římskými, později však usoudili, že výhodnější pro obchod bude vysadit révu přímo zde. Proto právě svahy přiléhající k řece Mosele byly jako jedny z prvních pokryty vinnou révou.
Po Římanech přišel révokaz
Obliba německých vín prudce rostla a v 16. století čítala výsadba na 300 tisíc hektarů. Ovšem ve století 19. přišla tvrdá rána pro celoevropské vinařství v podobě révokaze. Rázem se plocha osázená révou zmenšila na třetinu. Nadále dvě světové války zasadily německému vinařství finální úder. Novodobý rozmach přišel až v 60. letech. Ovšem právě vína produkovaná v tomto období vrhla pomyslný stín na německé vinařství. Byla vyráběna především na kvantitu, kvalita byla až na druhé koleji. Teprve v 90. letech se zásluhou individuálních snah opět objevovala vína vysoké kvality. Dnes je plodných necelých 104 tisíc hektarů.
Značení jako v Česku
Gastro tipy: S čím podávat ryzlink? Německé ryzlinky mají vskutku široké uplatnění. Svěží a lehké ryzlinky bez stopy cukru se náramně pojí s ústřicemi a nejrůznějšími rybami. Opačně se ty sladké díky meruňkovému aroma často snoubí právě s dezerty na bázi tohoto ovoce. Úžasný požitek nabízí ryzlink s dotykem cukru v kombinaci s asijskou kuchyní. |
Německý vinařský zákon zavedl kromě této kategorizace i tolik potřebný apelační systém, který umožňuje rozlišovat i jednotlivé parcely podle kvality umístění. „Lage" je označením pro viniční trať, „Einzellage" již značí determinovanou vinici. Nutno však přiznat, že při cca 65 tisících vinařských podniků a při produkci, která představuje více než deset milionů hektolitrů, je orientace ve zdejších vínech značně obtížná.
Údolí řeky Mosely
Jednou z nejopěvovanějších oblastí je údolí řeky Mosely. To samo o sobě patří skutečně k nejpůsobivějším krajinám světa. Na dlouhé lány vinohradů táhnoucí se od břehu řeky až vysoko do přilehlých svahů je neopakovatelný pohled. Místní vína se proslavila především díky pikantní kyselince a velmi nízkému obsahu alkoholu. Řeč je samozřejmě o ryzlinku, tom nejlepším, jaký se dá ochutnat.Půdní podmínky jsou zde ideální. Díky břidličným svahům, jejichž příkrost nedovoluje běžný sběr vína, mají vinice výborné odvodnění. Navíc za horkých dnů nabízejí tyto půdy vysokou výhřevnost, která hrozny dokáže „vytápět" i za chladných večerů. V nejlepších a nejvýše položených cru musí být sběrači hroznů dokonce navázáni na lanech.
Zlatý poklad Goldkapsel
Vinařský slovníček Goldkapsel je přívlastek pro víno vyráběné z nejlepších bortritických hroznů, kterých se vinaři v daném roce dostalo. Taková vína poznáte podle zlaté záklopky, která zdobí láhev. |
Jen pro představu, za vína této kategorie se vám peněženka odlehčí až o pár tisícovek eur.
Významným producentem těchto unikátních vín je vinařství Markus Molitor, které působí ve vísce Bernkastel. Vinařství přebíral v 80. letech teprve dvacetiletý Markus Molitor s naprosto jasným úmyslem: vyrábět vína, která budou nejlépe odrážet potenciál místních vinohradů. V té době bylo vinařství tříhektarové, dnes má hektarů hned 38 a je největší na střední Mosele. O tom, že snaha Markuse Molitora nebyla marná, svědčí četná ocenění. Nejpádnějším důkazem je víno Riesling Wehlener Klosterberg 2005 TBA , kterému se dostalo téměř nejvyššího myslitelného ocenění. V renomované publikaci Winespectator dosáhlo 99 bodů ze sta, a to je pro vinaře metál z nejdražšího kovu. Taková vína se pijí po kapkách!
Autor je sommeliér. Dotazy na vína posílejte na apetit@tyden.cz
Foto: Profimedia, Markus Molitor