Češi mají prý jedno podivné světové prvenství: neradi ryby. Dokonce ani mnozí sportovní rybáři, kterých je u nás velmi mnoho, prý ryby nejedí.
Zpěvák Richard Tesařík, zakladatel YoYo Bandu, je však v tomto směru výjimkou. Nejenže ryby vášnivě rád loví, ale stejně tak vášnivě s nimi pracuje v kuchyni a rád je jí. Richard je labužník, s nímž často vedu dlouhé hovory o kulinářských záhadách. A nedávno mě pozval, abych ochutnal pstruha připraveného podle jeho receptu.
"Za pár dnů, šestnáctého dubna, začne pstruhová sezona, takže tenhleten pstruh je bohužel ještě z mrazáku a to je škoda, čerstvý by byl totiž daleko lepší," říká na omluvu zpěvák. Když jsem k Richardovi přišel, ukázal mi rybu naloženou v marinádě. "Ta marináda je tak trošku můj vynález, protože do ní dávám rozetřený česnek, nastrouhaný zázvor a sójovou omáčku. To není příliš obvyklé," vysvětluje.
Ptám se na marinování ve víně. "Zkusil jsem, ale nebylo to ono. Tohle mi chutná líp." Než začneme pstruha grilovat, popíjíme výtečné chardonnay a hovoříme o rybách.
"Neznám nic lepšího než čerstvou štiku nebo candáta nebo okouna. Myslím, že už je konečně na čase, aby se tyto tři úžasné české ryby objevovaly běžně na jídelních lístcích našich restaurací."
Pstruh, který ležel celý den v černé marinádě, putuje na rošt grilu. "Obvykle pstruhy udím, nejraději ještě hned po vylovení na břehu, mám takovou přenosnou udírničku. Ale často taky dělám pstruha na grilu podle receptu, který jsem si sám trošku upravil. A to je docela jednoduchý recept, podle kterého to může zkusit každý. Použil jsem některé asijské prvky a přizpůsobil je vlastním potřebám."
V Divadle Kalich, kde Richard hraje v několika muzikálech, se pořád něco jí. Někteří členové souboru totiž přinášejí do divadelního klubu pravidelně své kuchařské výtvory. "Já taky něco přinesu, zvláště v sezoně, kdy nalovím víc ryb. Ale kolegové Vodochodský a Gondík jsou opravdu častými hostiteli. Někdy opravdu překvapí nečekanými pochoutkami."
Někteří čeští kuchaři doporučují posypat pstruha před pečením na grilu strouhankou. Co tomu říkáš, ptám se ještě Richarda. "Myslím, že je to zbytečné. Ta kůže je nejchutnější, když se připeče dohněda jen tak na oleji nebo na másle. Měla by být trošku křupavá."
A co pstruh na smetaně? "Není to moje gusto," konstatuje Richard. Nakukuju uctivě z předsíně a vdechuju vůni, která se po chvíli rozvine z trouby. Výsledek mě opravdu mile překvapil. Vřele doporučuju.
Pstruh na grilu
4 porce:
4 pstruzi,
4 lžíce
olivového oleje,
2 lžíce sójové omáčky,
6 stroužků česneku,
1 zázvor,
pepř, sůl
Pstruhy vykuchejte, hlavy ponechte. Máte-li rybu zmrazenou, nechte ji zvolna rozmrazit. Potom ji omyjte a osušte. Ze sójové omáčky, rozetřeného česneku, soli a nastrouhaného zázvoru namíchejte marinádu, tou pstruha uvnitř i vně potřete a nechte v chladu marinovat asi 24 hodin. Potom pokapejte rybu olivovým olejem a podle chuti opepřete. Grilujte v troubě blízko pod rozehřátým grilem asi deset minut, dokud nezačne kůže hnědnout. Podávejte s vařeným bramborem.