Zájem o svatomartinskou husu roste, restaurace připraví menu

Relax
4. 11. 2016 12:25
Svatomartinská husa.
Svatomartinská husa.

Zájem zákazníků o svatomartinskou husu v posledních letech každoročně roste. Restaurace na svatého Martina, tedy 11. listopadu, i v následujících dnech připraví husí menu s mladým svatomartinským vínem, které se může otevřít po 11.00 tohoto dne. V Česku se každoročně líhne kolem 200 tisíc housat, jejich počty v posledních letech zvolna stoupají.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá uvedla, že se v Česku prakticky velkochovy hus nevyskytují, chybí zde i husí jatka. Zájem u malochovatelů je před svatým Martinem velký, často mají vyprodáno. "Zájem o husy se v posledních letech zvyšuje a pokud je nedostatek hus, tak v restauracích a stravovacích provozech je nahrazují kachnami a různými kříženci," řekla Dlouhá.

O vzrůstajícím zájmu svědčí příprava obchodních řetězců, které letos očekávají vyšší prodeje. "Zájem zákazníků o husy před svátkem svatého Martina každoročně stoupá. Letos předpokládáme růst prodeje tohoto sortimentu až o 30 procent proti minulému roku," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Podle chovatele Zbyňka Opatrného z Husí farmy Tovačov by měli zákazníci brát v potaz to, zda je husa narychlo vykrmená krmnými směsmi za dva měsíce, nebo zda měla možnost se i proběhnout po trávě. Rychle vykrmené husy mají podle něj hmotnost po oškubání a vykuchání pod čtyři kilogramy, pomalu chované až do pěti kilogramů. Prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslav Kubec dodal, že u těchto hus je rozdíl v mase, ale konzument ho při správném zpracování prakticky nepozná.

Pečené husy.Klasickou úpravou husy, která se používala dříve, je podle Kubce pečení za vysokých teplot nad 200°C, kdy se husa naplněná cibulí a jablky často podlévá. Moderní úpravou je podle něj i celonoční pečení, například v sádle, za nižších teplot mezi 80°C a 110°C. "Další moderní forma úpravy je, že se husa s kořením, cibulí a jablky vloží do vakuovacího pytle a vaří se ve vodní lázni při 80°C pod dobu čtyř až pěti hodin a potom se jednotlivé porce jenom dopékají na barvu," dodal Kubec. Maso tak zůstane šťavnaté a dokonale propečené s minimálními ztrátami.

"Součástí nabídky na svatého Martina by měla být také paštika z husích jater nebo restovaná husí játra s cibulí v červeném víně. Měl by být husí kaldoun, může se využít i nádherný husí krk. Když se stáhne kůže, tak se dá naplnit drůbky a podřadnějším masem, přimíchat k tomu trochu vepřového a je to lahůdka," řekl Kubec. Jako přílohu doporučuje zelí. "Červené by mělo být doplněno jablíčky, bílé se slaninou," dodal. K huse podle něj patří knedlíky, chlupaté, bramborové nebo karlovarské. K restovaným játrům může být dobrý i restovaný brambor.

Podle státního podniku Mezinárodní testování drůbeže se letos v Česku vylíhlo 185.277 housat. Loni jich bylo skoro 209 tisíc, téměř 38 tisíc z nich se vyvezlo do zahraničí. Husí maso se podle dat Státní veterinární správy dováží z evropských států, letos šlo o 836 tun celých hus. U zpracovaného masa jde podle chovatelů například o Maďarsko, Slovensko a Polsko.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Adámek Ladislav, Zehl Igor

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ