<span>Zájem o zmrzlinu</span> ovlivňuje více počasí než peníze

Relax
12. 7. 2009 08:15
Velké oblibě se v Česku těší tvarohová zmrzlina a nanuky.
Velké oblibě se v Česku těší tvarohová zmrzlina a nanuky.
Českou specialitou jsou polárkáče. Balení po více kusech nelákají.Ekonomická krize nesnížila zájem Čechů o zmrzlinu, protože mnohem více než na finanční situaci zákazníků prodej závisí na počasí. Vyplývá to z ankety mezi výrobci a obchodníky. Přes neustálé rozšiřování sortimentu mražených pochoutek zůstávají prý Češi konzervativní a nejraději mají stále tvarohové nanuky či smetanovou ruskou zmrzlinu.   

 "Od ledna do května byl zaznamenán růst prodeje o přibližně šest procent, studený červen ale nárůst zastavil," řekla mluvčí velkoobchodní společnosti Makro Cash&Carry Markéta Světlíková. "První červencové dny s teplým počasím ale naznačují opětovné zvýšení prodejů," dodala.    

V letních měsících se podle výrobců prodá více než 50 procent zmrzliny z celého roku. Český zmrzlinový trh je podle prodejců více závislý na počasí než trh v jiných evropských zemích. Situace se ale prý začíná měnit a Češi začínají ke zmrzlině přistupovat jako k pochoutce vhodné k celoroční konzumaci. 

Česká specialita? Polárkáč

Mezi příchutěmi v Česku vítězí čokoláda, vanilka a jahoda.Nejprodávanější zmrzlinou v prodejnách Makra je podle Světlíkové tvarohový nanuk Míša, který se začal vyrábět již téměř před půl stoletím. Druhé místo patří ruské zmrzlině. To potvrdila mluvčí společnosti Unilever, která v ČR nabízí zmrzliny značek Algida či Magnum, Andrea Jandová. Míša je podle ní nejoblíbenějším produktem z nabídky Unileveru, před nanuky Magnum a ovocným nanukem Twister. "Mezi další oblíbené příchutě patří čokoláda nebo vanilka a jahoda," uvedla Jandová. Kromě Míši jsou prý u zákazníků oblíbené tradiční nanuky Ledňáček či Eskymo. 

Podle manažera společnosti Nowaco Lukáše Dědka je český trh ojedinělý a specifický prodejem polárkových dortů. "Naopak multipacky, které se v zahraničí nejvíce prodávají, v českých obchodech neseženete," uvedl Dědek. Roste prý také zájem o ovocné zmrzliny na tyčce, naopak již několik let klesá prodej zmrzlin v kornoutech. Podle Jandové se čím dál větší oblibě těší dražší zmrzliny s vybranými ingrediencemi.    

Podle výrobců stále více lidí hledí při výběru zmrzliny také na zdravý životní styl a všímá si, z čeho je zmrzlina složena, jaký má obsah tuku či cukru či zda obsahuje umělá barviva. 

Příchuť olivového oleje i smažených křidélek

V Řecku je k dostání zmrzlina s příchutí olivového oleje.Ve srovnání s jinými národy jsou Češi spíše průměrnými jedlíky zmrzlin. Nejvyšší spotřeba zmrzliny je ve Spojených státech, kde činí více než 24 litrů na osobu a rok. V Evropě se nejvíce zmrzliny spořádá překvapivě ve Finsku (13 litrů na osobu a rok) a Švédsku (11 litrů). Naproti tomu v Portugalsku jen 3,7 litru a v Itálii a Španělsku kolem sedmi litrů.

Chutě příslušníků jednotlivých národů se výrazně liší a výrobci v jednotlivých zemích rádi používají do zmrzliny své tradiční suroviny. V Řecku například existuje zmrzlina s příchutí olivového oleje s fíky. Mezi nejpopulárnější příchutě v Japonsku patří zelený čaj, prodávají se zde také krevetová zmrzlina či zmrzlina s příchutí kuřecích křidýlek. Američané zase do zmrzliny rádi přidávají kousky rozdrobených sušenek či dalších sladkostí.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ