V poslední době si často čtu v Haškově Švejkovi. Zas a znovu objevuji v tomto geniálním románu nové a nové pozoruhodnosti. Například kulinářské.
Když například Baloun vypráví, jak probíhala zabijačka na jeho mlýně u Českého Krumlova, může si čtenář vytvořit přibližný obraz o zabijačkových receptech té doby. Některé údaje jsou docela odborné: například že správně vykrmený (tedy jen bramborami) vepř má vážit kolem 150 kilogramů a mít sádla na osm prstů.
Šunky nakládal Baloun do slaného láku a teprve potom je pekl. Podával pečené maso se zelím a bramborovým knedlíkem, který posypal škvarky. Tlačenku před vařením propíchl, aby nepraskla. S děsem vzpomínal, jak u sousedů praskl špekbuřt a rozvařil se.
Zajímavá je rovněž informace Batzera, sluhy hejtmana Ságnera: "U nás v Kašperských horách děláme takové maličké knedlíčky z těsta ze syrových brambor, ty se uvaří, pak se obalejí ve vejci, posypou se pěkně houskou a potom se opíkají na špeku."
ČTĚTE TAKÉ: Zápisník labužníka: Smí být kuchař tetovaný?
Na jiném místě píše kuchař-okultista Jurajda své ženě, že by rád při průjezdu Uherskou nížinou uvařil svým důstojníkům segedínský guláš nebo při průjezdu Haličí šoulet - husu dušenou v kroupách nebo rýži. Zde Hašek buďto prozrazuje své mezery v kulinářském vzdělání, nebo chce na příkladu Jurajdy ukázat, v jakém omylu Češi žijí: segedín se v Uhrách jmenuje székely a šoulet se v Haliči dělá spíše z hovězího masa, brambor a fazolí.
Pořád ovšem platí i to, co řekl obrfeldkurát Lacina Švejkovi v arestantském vagonu cestou do Brucku: "Inteligentní člověk, když dělá cibulkovou omáčku, tak vezme všechny druhy zeleniny a dusí je na másle, pak přidá koření, pepř, nové koření, trochu květu, zázvoru, ale obyčejný sprostý kuchař dá vařit cibuli a hodí do toho černou jíšku z loje. Včera večer v Budějovicích v důstojnickém kasinu podali nám mezi jiným ledvinky a la madeira. Kdo je dělal, tomu odpusť Bůh všechny hříchy, to byl pravý inteligent, a také opravdu je v kuchyni tamější důstojnické menáže nějaký učitel ze Skutče. A tytéž ledvinky a la madeira jedl jsem v důstojnické mináži 64. landvérregimentu. Dali do nich kmín, jako když je dělají v obyčejné hospodě na pepři. A kdo je dělal, čím byl ten kuchař v civilu? Krmič dobytka na jednom velkostatku!"
Foto: www.profimedia.cz