
"Cílem měsíce biopotravin, v jehož rámci proběhlo loni po celé České republice téměř sto akcí, které přilákaly tisíce návštěvníků, je informovat o principech ekologického zemědělství," sdělil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Tato akce je podle něj ideální příležitostí, jak podpořit regionální trh biopotravin a jejich přímý prodej.
Dosud bylo do kalendáře letošního ročníku Měsíce biopotravin a ekologického zemědělství zařazeno téměř 40 akcí a další mohou organizátoři stále vkládat. Lidé budou moci například navštívit české ekofarmy a ochutnat jejich bioprodukty. "Při rozhodování o nákupu biopotravin má osobní znalost ekofarem velký význam. Nejen přímým kontaktem s farmářem, ale i výletem do krajiny plné remízků, mezí a rozptýlené zeleně získávají návštěvníci konkrétnější představu o významu ekologického zemědělství a jeho vlivu na životní prostředí," uvedl náměstek ministra pro životní prostředí, vzdělávání a výzkum Jiří Urban.
Spotřeba bio poroste

V oblibě mají Češi zejména mléčné biovýrobky, které podle průzkumu společnosti The Nielsen Company vkládá do nákupních košíků 68 procent z těch spotřebitelů, kteří tyto produkty nakupují. Následuje ovoce a zelenina (23 procent), ovocné nápoje a džusy (22 procent), maso (18 procent), drůbež a vejce (13 procent), dětské jídlo (osm procent) a na posledním místě je z hlediska obliby biočaj a biokáva (sedm procent).
V Česku rychle narůstá počet výrobců biopotravin. Zatímco na konci roku 2006 ministerstvo zemědělství registrovalo 152 producentů biopotravin, tak v závěru loňského roku jich bylo 253 a letos v červnu již 375. Přesto stále 60 procent biopotravin prodávaných na tuzemském trhu pochází ze zahraničí, podíl dovezených biopotravin by se ale podle ministerstva zemědělství měl snižovat.
Foto: Profimedia