
Například ve velkoobchodních prodejnách Makro je v kategorii zmrzlin nejprodávanějším výrobkem tradiční nanuk Míša, jenž se začal vyrábět takřka před půl stoletím. Druhé místo patří ruské zmrzlině, která se v Česku také prodává již několik desítek let. "Obecně u zmrzlin se dá říct, že 70 až 80 procent ročního objemu se prodá od dubna do srpna. U Míši je ovšem sezona téměř celoroční. Jelikož je vnímán jako zdravější volba, zmrzliny prodává se dobře i mimo hlavní sezónu," řekla Andrea Jandová ze společnosti Unilever ČR, která nanuk Míša vyrábí.

Podle šéfkuchaře společnosti Makro Stanislava Zukala se zároveň zvyšuje obliba zmrzlin s netradičními příchutěmi, které pro své hosty nakupují především majitelé restaurací. "Stále častěji se u našich zákazníků setkáváme s tím, že chtějí nabídnout svým zákazníkům něco netradičního a zajímavého. I proto používají k přípravě pokrmů netradiční příchutě mražených krémů, jako je například roquefor kombinovaný s rostbeefem či wasabi s tropickým ovocem a jedlými květy," uvedl Zukal, podle kterého jsou ale mezi sorbety nejoblíbenější ty s ovocnou příchutí.
Letní osvěžení na míru zdraví

Spotřeba zmrzlin v Česku postupně mírně roste a nyní si každý Čech podle údajů společnosti Unilever dopřeje v přepočtu více než pět litrů ledového osvěžení za rok, přičemž nejoblíbenějšími příchutěmi jsou stále vanilka, čokoláda a jahoda. "Ve srovnání s evropskými trhy Češi ve spotřebě zmrzlin stále zaostávají," podotkla Jandová.
Nejvyšší spotřeba zmrzliny je ve Spojených státech, kde činí více než 24 litrů na osobu a rok. V Evropě se nejvíce zmrzliny spořádá ve Finsku (13 litrů na osobu a rok) a Švédsku (11 litrů). "Naproti tomu v Portugalsku jen 3,7 litru a v Itálii a Španělsku kolem sedmi litrů," uvedla Jandová.
V sezoně nebo celý rok?

Našinec, zvyklý na svou vanilkovou, čokoládovou či jahodovou zmrzlinu, by asi jen zakroutil hlavou, jaké mohou být chutě konzumentů mraženého pamlsku jinde po světě. Například v Řecku existuje zmrzlina s příchutí olivového oleje s fíky nebo krém vyrobený z dezertního vína. V Latinské Americe je zase populární chuť chilli.
Foto: Profimedia