Zahraniční studenti si v Česku nejvíc pochvalují nízké ceny a ochotu českých spolužáků, téměř dvacet procent z nich ale nemile překvapila úroveň vysokoškolských kolejí, naznačila anketa informační sítě Europe Direct mezi 200 českými studenty, kteří pomáhají cizincům se zařizováním všech nezbytností po příjezdu.
"Česká republika láká zejména studenty z jižní Evropy, především ze Španělska a Portugalska. Jezdí k nám ale také studenti ze západní Evropy a Asie. Nejméně do ČR cestují zámořští studenti z Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky," uvedla Tereza Sanjuanová ze Zastoupení Evropské komise, která má na starosti síť Europe Direct.
Podle 24 procent dotázaných jsou studující z ciziny často překvapeni nízkými cenami ve srovnání s jejich domovinou. Méně už je ale těší stav kolejí. Na špatné ubytování pro vysokoškoláky z cizích zemí upozornil už dříve například server Ukáčko.cz, podle nějž byly například na kolejích v pražské Hostivaři štěnice a v budově přespávali bezdomovci, kteří studentům kradli jídlo ze společných lednic.
Téměř třetina cizinců ale oceňuje ochotu svých českých spolužáků, kteří jim v rámci takzvaného buddy systému pomáhají nejen s aklimatizací a vyřizováním nejrůznějším formalit k pobytu a ve škole, ale jezdí s nimi také na výlety nebo pro ně pořádají party. Jednou týdně se prý takto zahraničním kolegům věnuje 45 procent Čechů, 34 procent pak dva až tři dny v týdnu.
Buddy systém funguje téměř na všech vysokých školách. Do pomoci zahraničním studentům se čeští vysokoškoláci zapojují hlavně proto, aby se seznámili s novými lidmi, jako důvod to uvedlo 60 procent respondentů. Třetina si pak chce také procvičit cizí jazyk a devět procent pomáhá proto, že i o ně se na zahraničním pobytu staral kamarád z dané země. Za pomoc zahraničním spolužákům mohou také čeští studenti získat kredity navíc nebo jsou zvýhodněni v případě, že chtějí sami vycestovat na zahraniční univerzitu.