Napříč historií
Architecture week doplní konference o památkách
30.09.2014 11:25
Za účasti zástupců UNESCO, architektů i odborníků na ochranu památek a architektonického dědictví se v rezidenci pražského primátora uskuteční konference Současná architektura v historických souvislostech. Koná se v rámci festivalu Architecture Week, který v Praze trvá až do 12. října.
Přednášející na konferenci s podtitulem Správa historické městské krajiny se budou podle pořadatelů věnovat včleňování současné architektury do historického prostředí ve městech, analýzám nových koncepcí kulturního dědictví a jejich adaptability na historická města nebo vztahu městské krajiny a času. Za UNESCO vystoupí Marie Noel Tournouxová, koordinátorka programu pro města, a Michal Turner, předseda Studií oboru urbanismu a památkové péče.
Přednášet bude také Frederick Cooper, děkan Fakulty architektury a urbanismu Pontifikální katolické univerzity v Peru, architekt Nikolaus Goetze z německého ateliéru GMP Architekten a českou stranu bude reprezentovat ředitel pražského územního pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.
Festival Architecture Week tvoří komplex výstav v Jiřském klášteře. Hlavní výstava Architektura v prostoru a čase představuje na příkladech významných staveb a osobností architektonické slohy a styly od předrománské architektury do současnosti. Vývoj architektury v Čechách a na Moravě představuje multimediálně - každý sloh je uveden svými charakteristickými prvky a stavbami ve světovém kontextu, následují modely významných staveb i obrazová dokumentace a filmové ukázky dobové atmosféry.
Výstava prezentuje téměř 200 modelů, mezi nimi je románská rotunda ve Znojmě, gotická kutnohorská katedrála sv. Barbory, barokní komplex Křtiny u Brna od Santiniho, model Národního divadla, z moderní architektury nejvýznamnější Gočárova díla, Plečnikův kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze a další.
Další výstavy ukazují skici slavného architekta Josipa Plečnika, velkoformátové fotografie představují dílo slavného brazilského architekta Oscara Niemeyera, doplněné o ukázku architektury současných brazilských architektů. Dalšího slavného architekta připomíná výstava Le Corbusier: Chandigarh, která se zaměřuje na nové hlavní město indického státu Pandžáb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.