Architekt tvoří domy z odpadků, jeden postaví za Prahou

Relax
8. 5. 2012 17:11
Reynoldsova "zeměloď" v americkém Phoenixu.
Reynoldsova "zeměloď" v americkém Phoenixu.

Bydlet se dá v domě z plechovek od piva, PET lahví, starých pneumatik či igelitových tašek, jak ukazuje na nové výstavě Michael Reynolds, přezdívaný "architekt odpadu". Ve stejné době také nedaleko Prahy povede mezinárodní dílnu, jejímž výsledkem bude první modelová stavba v Česku.

Známý americký tvůrce představuje v pražské Galerii Jaroslava Fragnera své  projekty, díky nimž se návštěvníci dozvědí, jak vznikají energeticky soběstačná obydlí s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Kromě toho uvidí i projekce krátkých vzdělávacích filmů a videí z humanitárních projektů Reynoldsova ateliéru, jež budou u nás uvedeny vůbec poprvé. Prezentace bude následně putovat po Čechách a Moravě a odsud do dalších evropských zemí.

Systém na zachytávání vody.

Souběžně s výstavou také bude za Prahou probíhat třítýdenní stavitelská dílna, kde se přihlášení zájemci naučí, jak trvale udržitelný dům z odpadu, takzvanou zeměloď, postavit. "Máme čtyřicet let zkušeností a rozhodně to není poprvé, co podobný kurz pořádáme," uvedl při zahájení výstavy Reynolds. "Víme, že své znalosti dokážeme rychle a efektivně předat. Naučit se stavět domy, které fungují jako autonomní jednotky, dokáže každý."

Střecha z recyklovaných kovových plátů.

Provozní náklady na chod zemělodí a jejich energetická náročnost jsou podle Reynoldse prakticky nulové a skýtají kompletní vybavení, jež je potřeba k životu. Jsou prý i variantou pro případ, že by na Zemi došlo k vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie.

Koupelna se stěnou ze skleněných lahví.

Téměř čtyřicet let staví Michael Reynolds svá levná obydlí ve vysokohorské poušti Nového Mexika, ale v posledních letech i v dalších koutech naší planety. Jeho stavby disponují vlastním zdrojem energie (vítr, slunce), vody (filtrovaná a později recyklovaná dešťová voda), tepla (tepelná hmota) a vlastní kanalizací (na způsob kořenové jímky). Prototypy jsou maximálně šetrné k přírodě a dají se postavit prakticky kdekoliv, kde lze mít nezastíněnou jižní stranu. Nejvhodnějším materiálem pro stavbu zemělodí jsou lahve, plechovky od piva, PET lahve nebo pneumatiky, dobře poslouží také igelitové sáčky či kelímky od jogurtů, obaly od džusů, plech z aut či lepenka.

Ložnice s výhledem na jih.

Tuto formu alternativního bydlení - navíc s puncem originality a designového provedení - Michael Reynolds neustále inovuje. I navzdory nepopiratelným kladům jeho nápadů a myšlenek se však autor musel na území USA před lety utkat s byrokratickými překážkami. Za jeho vizi mu dokonce byla v Novém Mexiku na několik let odňata licence architekta. Reynolds však nepřestal věřit v budoucnost konceptu udržitelného rozvoje bydlení a rozhodl se společně se svým týmem pomáhat na vlastní náklady v oblastech postižených přírodními katastrofami. Naučil stavět své zemělodě místní obyvatele například v hurikánem postiženém Hondurasu (1999) či Mexiku (2005), na Andamanech, kde byli v roce 2005 místní nuceni potýkat se s následky tsunami, nebo na Haiti, které před dvěma lety zpustošilo zemětřesení.

Prosklený altán.

Reynoldsovy zásluhy na humanitárním poli se nakonec staly pro americké úřady dostatečně přesvědčivým důvodem, aby mu byla navrácena profesní licence. Dokonce se mu podařilo prosadit změnu stavebního zákona a jako první na světě dostal povolení ke stavbě testovací základny udržitelného bydlení ve vysokohorské poušti v Novém Mexiku. Zde vedle třech starších staveb postupně vzniká patnáct nových zemělodí. V současné době staví Reynolds své zemělodě i na státní zakázku v oblastech jako New York City či na území Austrálie.

Výstava Reynoldsových prací v Galerii Jaroslava Fragnera.

"Architekt odpadu" výstavu s názvem Michael Reynolds / SAFE (Sustainable Autonomy for Everyone / Udržitelná samostatnost pro každého) osobně zahájil, do České republiky však nepřijel poprvé. První návštěva se uskutečnila přesně před rokem v rámci jeho prvního evropského přednáškového turné, kdy zájemcům představil svou vizi osobně. Během tiskové konference, která se tehdy u příležitosti Reynoldsovy návštěvy uskutečnila, požádal pražský magistrát architekta o zeměloď v Praze-Troji. Pokud magistrát v rozpočtu na rok 2012 schválí náklady na stavbu, bude první pražská zeměloď stát v botanické zahradě.

Michael Reynolds osobně zahájil pražskou výstavu.

Na podzim 2011 v Praze rovněž proběhl s Michaelem Reynoldsem první on-line kurz biotektury pro začátečníky, kterého se zúčastnili studenti z celé republiky. Mnozí jej znají také prostřednictvím dokumentárního filmu s názvem Architekt odpadu (Garbage Warrior, 2007), který byl u nás poprvé promítán v roce 2008 v rámci MFF Karlovy Vary a později díky společnosti Aerofilms vstoupil do širší distribuce. Autorem snímku je britský režisér Oliver Hodge, jehož životní příběh architekta velmi zaujal. Vedle řady světových trofejí získal snímek i dvě ocenění Ekofilmu 2009 - a to hlavní cenu a cenu diváků.

Autor: - jas - Foto: archiv , M. Reynolds

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 5/2025: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Relax
23. 4. 2025

Měkké kontaktní čočky jsou objevem českých vědců Wichterleho a Líma

Relax
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ