Bazilika ve Velehradě se <span>dočká opravy</span>

Relax
14. 9. 2008 08:06
Velehradskou baziliku čeká oprava rozvodů elektřiny a osvětlení.
Velehradskou baziliku čeká oprava rozvodů elektřiny a osvětlení.
Velehradskou baziliku čeká oprava rozvodů elektřiny a osvětlení.Velehradskou baziliku čeká v blízké době oprava silnoproudých rozvodů a také instalace nového osvětlení interiéru. Předpokládané náklady jsou vyčísleny na 10,6 milionu korun. Římskokatolická farnost Velehrad hodlá prostředky získat zejména z evropských fondů s projektem Velehrad - Trnava, společné kořeny jezuitské kultury a vzdělávání.

"Rozvody i osvětlení v bazilice jsou ve stavu, který se blíží havarijnímu. Je tudíž potřeba obojí kompletně zrekonstruovat," uvedl krajský radní pro kulturu Jindřich Ondruš. Farnost musí předložit projekt nejpozději do konce září. Deset procent v podobě 1,06 milionu korun poskytne Zlínský kraj, zbytek by měl být financován z programu přeshraniční spolupráce.

Rekonstrukce rozvodů elektřiny a osvětlení je již druhou etapou projektu spolupráce se slovenským partnerem z Trnavy. Na jaře totiž velehradská farnost žádala o prostředky na zásadní rekonstrukci lapidária v podzemní části baziliky. Investice si vyžádala také téměř 11 milionů korun.

Velehrad patří k nejvýznačnějším poutním místům v České republice a je úzce spojen s cyrilometodějskou tradicí. Bazilika, která se generální rekonstrukce dočkala před více než 70 lety, se v současné době postupně opravuje. Kvůli finanční nákladnosti je však rekonstrukce rozčleněna na několik etap.

Náročnou opravu velehradské baziliky započala farnost v roce 2005. Jako první se zásadních změn dočkaly šedesátimetrové věže, které na obnovu čekaly 105 let. Podle Ondruše si rekonstrukce zahrnující i okolí památky vyžádá celkově zhruba 300 milionů korun.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ