Zout se, to zvládne každý, ale uklidit boty do botníku? Pro řadu lidí jde o nadlidský výkon. Výsledkem je nepořádek kolem dveří, který otravuje. Lenochům domů pořiďte botník, ke kterému se nemusejí ohýbat. Stačí botu při zouvání zastrčit do šuplíku a je to.
Nápad s botníkem ve tvaru U se zrodil v hlavách bratrů Jamieho a Marka Antoniadesových z Londýna, kteří společně tvoří pod značkou J-Me. Jejich botník Horizontal Shoe Rack stačí připevnit v chodbě ke zdi. Ohýbat se nemusíte při obouvání ani zouvání., stačí jen zvednout nohu a vklouznout do boty. Tím ji uvolníte z botníku a na zemi obujete. Jde o rychlé a jednoduché řešení. Pěkně vyrovnané páry bot ocení i ženy.
Odpadá také dlouhé přemýšlení, které z bot by byly k dnešnímu oděvu ty nejvhodnější. Nejoblíbenější páry vidíte krásně před sebou a za chvíli máte jasno. Kratší botník z nerezu má na délku 70 centimetrů a vejdou se do něj čtyři páry boty. Delší měří 120 centimetrů a pobere sedm párů. Za kratší zaplatíte padesát liber, za delší pak sedmdesát pět.
Jsou ale i jiné způsoby, jak boty skladovat a hodit se to může všem, které trápí nedostatek místa v předsíni. Studio J-Me totiž navrhuje botník, který páry bot drží v řadě nad sebou. Systém uchycení je tu podobný jako u Horizontal Shoe Rack. Boty se zaklíní mezi dvě vlnky stojanu. I materiál návrhářské duo použilo stejný. Tentokrát může Nest Shoe Rack Freestanding nést až sedm párů bot. Komu nevyhovuje umístění botníku v prostoru, může si vybrat variantu, kterou lze připevnit na zeď. Každý zajímavý nápad ale něco stojí, a tak za Nest Shoe Rack zaplatíte 95 liber.
První ze jmenovaných botníků zaujal kromě zákazníků taky odborníky. Horizontal Shoe Rack dostal před časem ocenění Výrobek roku Top Drawer Spring. Ve Velké Británii se uděluje dvakrát do roka těm nejpovedenějším designovým novinkám. Podobných cen mají bratři Jamie a Mark už několik. V Londýně provozují své designové studio už 12 let. Ve své práci se zaměřují na bytové a kancelářské doplňky.