Brněnská radnice chce přispět k tomu, aby se v regionu začaly stavět ekologické bytové domy. Radní souhlasili s tím, že se město jako partner bude účastnit projektování jednoho z nich.
Pilotní bytový dům by měl fungovat jako energeticky pasivní, takže by neměl žádnou energii potřebovat zvnějšku. Měl by ji sám vyprodukovat nebo ušetřit. V Německu se vžil pro takové objekty název sluneční dům. Projekt by partneři měli zaplatit z evropské dotace, když ji získají, bude hotový na jaře 2012, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
ČTĚTE TAKÉ: V Brně postaví chybějící stacionář pro mladé s postižením
Město nebude do projektu vkládat žádné peníze. Na projektu by kromě něj mělo spolupracovat brněnské Sdružení pro ekobydlení a vídeňská univerzita přírodních zdrojů. Pokud se záměr zdaří, město bude moci podle zpracovaného projektu stavět. Také ho bude moci nabídnout dalším samosprávám v regionu.
Podle Andera je žádoucí, aby se energeticky úsporná architektura v kraji rozvíjela. "Jižní Morava má v této oblasti obrovský potenciál, i podmínky slunečního svitu jsou tady z ČR nejlepší ze všech krajů," dodal.
Navržený bytový dům by měl vyhovovat i trendu flexibilního bydlení. Projekt by měl umožňovat, aby se prostým posouváním příček upravila velikost bytů i tvar dispozice, jak si budou přát budoucí obyvatelé. Pasivní bytový dům navrhnou architekti a projektanti jako třípodlažní, nejnižší podlaží má ubíhat do svahu. Uvnitř by mělo být šest, maximálně osm bytů.
Podle náměstka jsou i v Brně vhodné lokality pro stavby takových domů. Zmínil například jižní svah nad ulicí Petra Křivky v Novém Lískovci. Je vhodná i proto, že tam s bytovou výstavbou počítá územní plán.
Foto: Lucie Pařízková