<span>Bydlení s hudbou</span> a loukou nad hlavou

Relax
21. 11. 2008 12:05
Rodinný dům OUTrial od Roberta Konieczneho.
Rodinný dům OUTrial od Roberta Konieczneho.

Rodinný dům OUTrial od Roberta Konieczneho.Nenápadný nemusí nutně znamenat šedý nebo nudný. Důkazem může být třeba moderní obydlí zčásti ukryté pod příkrovem zeleně, jenž si na louce u lesa v polské Ksiazenici nechal před čtyřmi lety navrhnout rockový hudebník architektem Robertem Koniecznym.

Při pohledu z ptačí perspektivy neviditelný, z boku klasický dům s bílou fasádou, kterou na několika místech zdobí výrazné prosklení. Stačí však nahlédnout dovnitř a vnitřní uspořádání nenechá nikoho na pochybách. Tenhle dům, který dostal do vínku jméno OUTrial, není tak docela obyčejný.

Obývací pokoj opticky rozšiřuje okno s výhledem na louku.Vedle přírodních mimiker, jež stavbě pomáhají opticky splynout s okolím, se může pochlubit také nezvykle řešeným půdorysem. Za bílými zdmi a výrazně prosklenou oblinou se totiž kromě tradičních místností ukrývá také nahrávací studio a perfektně odhlučněná zkušebna. Pravděpodobně nejzajímavější částí patrového domu je však poloviční atrium, jež se otevírá dovnitř i ven. Obyvatelům tak nabízí nerušenou relaxaci na střeše osázené hustým travnatým kobercem. Vystoupat na ni lze z přízemí po venkovním zeleném schodišti.

Střechu zdobí zelený koberec.Muzikantovým snem o pohodlném domově byl původně klasický malý domek, který by na sebe neupozorňoval a zbytečně tak nenarušoval malebnou scenérii louky s výhledem na blízký les. Architekt na přání investora odpověděl nápaditým řešením: vykousnout kus louky, postavit atriový dům a střechu přikrýt zeleným kobercem.

Když byl projekt skoro hotov, klient přišel ještě s jedním požadavkem - najít v domě místo pro malou zkušebnu a nahrávací studio. Zdánlivě nemožné se podařilo díky zastřešení části plánovaného atria. Vznikly tak nejen potřebné metry navíc, ale také efektní a zároveň praktický most vedoucí na střechu. Protože je atrium přístupné pouze z vnitřku stavby, vznikla na pobytové střeše již zmíněná chráněná klidová zóna.

Obývací pokoj s krbem.V přízemí domu našla své místo společenská zóna zahrnující kuchyňský kout propojený s jídelnou a obývacím pokojem s obrovským oknem zahnutým do oblouku. V zadní, klidové části domu je situována ložnice majitelů, koupelna a další dva pokoje. Nahrávací studio a zkušebna našly své místo v patře.

Foto: www.archdaily.com

Další čtení

Proměna roku 2025 - síla a motivace ve svém životě něco změnit

Relax
13. 1. 2026

Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 2/2026: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Relax
21. 1. 2026
2/2026 INTERVIEW

Peugeot 408: design jako nástroj růstu

Relax
15. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ