
Cenu předalo občanské sdružení Za krásnou Olomouc, jež si klade za cíl upozorňovat na kvalitní počiny při obnově historických objektů i v moderní architektuře v Olomouci a okolí. "S odstupem času je třeba rekonstrukci Horního náměstí označit za neobyčejně zdařilou a citlivou vůči historickému jádru města. Architekti respektovali charakter daného místa, jejich nadčasový návrh nepřinesl radikální proměnu podoby náměstí," uvedl Jakubec.
Požadavek na zachování historického kontextu se podle něj uplatnil i v doplnění barokního souboru fontán o jeho poslední část - Arionovu kašnu, plánovanou už v polovině 18.

Zbývá doladit mobiliář
Podle architektů je třeba ještě odstranit nedostatky v mobiliáři. Nejen Olomoučané mají výhrady k rozpadajícím se lavičkám a málo funkčním lampám. "Věříme, že se to podaří vyřešit, už o tom s městem jednáme. Lampy jsou jiné, než byly v našem projektu. Z původně navržených, proti nimž vystoupili pražští památkáři, by bylo více světla a neoslňovaly by obyvatele okolních domů," uvedl Hájek.
-4aab35460143e_275x183.jpg)
Cena byla letos udělena retrospektivně za počiny z let 1990 až 2008. Je pojmenovaná po významném olomouckém rodákovi a spoluzakladateli dějepisu umění a památkové péče v rakouské monarchii Rudolfu Eitelbergerovi (1817 až 1885). Její výtvarnou podobu navrhl Jaroslav Koléšek.
Více informací a fotografií naleznete ZDE.
Foto: www.krasnaolomouc.cz