Preference v bydlení
Češi chtějí bydlet ve vlastním, zajímá je i luxus
20.04.2016 20:05
Trendy v bydlení se u nás neustále vyvíjejí. Mění se preference ve výběru lokality i nároky na přidané služby. Stále více Čechů chce byt vlastnit a družstevní či obecné bydlení jim už nevyhovuje. Nejoblíbenější dispozicí jsou dvoupokojové byty s kuchyňským koutem.
Česká republika disponuje ve srovnání s ostatními zeměmi EU spíše starším bytovým fondem. Průměrné stáří bytů k poslednímu datu sčítání lidu bylo 46,5 roku. Zatímco v ČR pochází nejvíce procent bytů z období 1946 - 1980, v Irsku je to až z let 1990 - 2002. Češi preferují bydlení ve vlastním a průměrně do něj investují desetinásobek ročního příjmu. Ve vlastním bytě nebo domě žije více než 70 procent obyvatel, ale v družstevním pouhých 12,5 procenta. Tento trend prozatím nijak neklesá. Vyplývá to ze správy o bydlení Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) z roku 2015.
Podle analytické studie společnosti KPMG, disponuje až 62 procent domácností v Česku majetkem v hodnotě vyšší než milion korun. Pro srovnání, v roce 1995 vlastnila majetek odpovídající dnešnímu milionu necelá polovina domácností. Pouhou třetinu z toho tvoří finance, zbytek jsou nemovitosti včetně jiného majetku.
Praha vede v luxusních bytech
Zájem o nové byty podle developerů roste. Praha se v segmentu luxusního bydlení dostala na špičku především díky vysoké úrovni tohoto typu nemovitostí. Kvalita luxusních nemovitostí je v Praze srovnatelná s předními evropskými metropolemi. "Zájemců o opravdu luxusní bydlení je sice méně a prodává se pomaleji, ale zato stabilně a bez ohledu na hospodářskou situaci nebo poměry na realitním trhu. V Praze toto pravidlo platí dvojnásobně, nabídka bytů nejvyšší kvality není příliš široká," říká Luboš Králíček, manažer prodeje společnosti SATPO, která se zabývá výstavbou a prodejem luxusních nemovitostí. Rezidenty luxusních bytů už zdaleka nejsou pouze cizinci. Čím dál větší zájem o toto bydlení projevují i Češi. "Více než 60 procent obyvatel Rezidence Sacre Coeur2 jsou Češi, zatímco například rezidenti z anglosaských zemí tvoří pouhou desetinu klientely," potvrzuje současné trendy Luboš Králíček.
Nejžádanější je 2+kk
Největší poptávka je po malých bytech. Ze zprávy MMR vyplývá, že průměrná obytná plocha bytu v ČR je 65,3 m2. Podle Eurostatu se Česko v žebříčku průměrné velikosti bytů v EU umístila až za Slovenskem a Chorvatskem. Developeři se shodují na tom, že nejvyšší poptávka je po bytech 2+kk a 3+kk. Tyto preference se projevují napříč celým trhem s nemovitostmi, a to jak u levnějšího bydlení, tak u luxusních bytů. "V naší nejnovější Rezidenci Sacre Coeur2 jsou nejprodávanější dvoupokojové byty. Hned druhé v pořadí jsou penthousy, tedy prostorné střešní vily se zahradou a terasou, ideální pro rodinné bydlení," doplňuje Luboš Králíček.
Nemovitost jako investice
Hypotéky na stoprocentní krytí nemovitosti jsou dnes dostupné s úrokovou sazbou již od 2,3 procenta. Nyní je vhodná doba pro uložení peněz do nemovitostí. Na hypoteční krytí lze výhodně zakoupit zajímavé bydlení a pronajímat s výnosem 5 - 10 procent ročně. Zájemci o koupi bytu jako investice by si měli vybírat v lokalitách, kde cena nemovitostí výhledově poroste. Například v Praze jsou pro tuto aktivitu vhodné části Prahy 5, 6 nebo Praha 3. Jejich investiční potenciál roste vzhledem k tomu, že se nacházejí v širším centru metropole, mají kvalitní občanskou vybavenost a dobrou dopravní dostupnost. V těchto čtvrtích lze zakoupené byty výhodně pronajímat.
Ze satelitů zpět do centra
Podle údajů Eurostatu, populace ČR rychle stárne a podíl osob v generaci prarodičů rapidně roste. Na základě indexu stáří patří Česko mezi 8 evropských států s nejvyšším podílem této generace v populaci. Ve stejné skupině se nachází také Maďarsko nebo Německo, naopak Slovensko či Velká Británie jsou na tom výrazně lépe.
Pochopitelný je proto současný trend stěhování se z periferií blíže k centru města, kde je pohyb pro starší generaci snadnější díky velmi dobré občanské vybavenosti bydlení. Rezidenční bydlení v širším centru města pro své rodiče vyhledávají zejména zástupci střední generace, kterým vyhovuje možnost využití domácí lékařské péče nebo nepřetržité asistenční služby pro starší členy rodiny. "Domácí lékařská péče, asistenční služby či možnost zajištění běžných nákupů a vyvenčení psů, jsou dnes velmi žádané. Tyto trendy průběžně vyhodnocujeme a například náš nejnovější projekt Vitality Rezidence vyhoví všem podobným nárokům," dodává Luboš Králíček.
Jak správně vybrat developerský projekt: • Prověřte si možnosti spolupráce na architektonickém řešení bytu nebo výběru obkladových či podlahových materiálů a sanity. Může vám developer poskytnout konzultační služby architekta? Lze se s ním domluvit na bezbariérovém provedení stavby či úpravách dispozičního uspořádání, dle vašich přání? • Zjistěte, jaké přidané služby vám developer může nabídnout. Kvalitní zabezpečení domu včetně kamerových systémů a recepce nebo možnost úklidu bytu jsou vyhledávaným bonusem. • Nepodceňujte občanskou vybavenost objektu. Restaurace, obchody či fitness centrum už jsou dnes součástí každé kvalitní rezidence. V blízkosti by se měly nacházet školy, školky a zdravotnické zařízení. V případě, že tomu tak není, měl by developerský projekt zahrnovat možnost nepřetržité domácí zdravotní péče a asistenční služby. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.