Český trh s byty: po letech růstu <span>stopka</span>

Relax
2. 9. 2008 15:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.Tuzemský trh s byty zažívá letos po letech nepřetržitého růstu přelom. Poptávka po nových levnějších bytech výrazně poklesla, ceny bytů v některých oblastech stagnují, tržní nájmy nabírají místy kurz směrem dolů, počet poskytnutých hypoték se snižuje.

"Ve stejném období loňského roku ceny nemovitostí stoupaly, a to téměř bez ohledu na lokalitu," řekl Miloš Motoška z realitní společnosti RE/MAX. Obchod se staršími byty podle něj čile probíhal ještě na přelomu roku.

"Na jaře letošního roku se poptávka poněkud snížila, což vedlo u některých typů bytů, nebo u bytů v určitých lokalitách ke kulminaci, ba i snížení cen," uvedl Motoška. Podle Jitky Horňákové ze společnosti Devo Group začíná v případě starších bytů nabídka již dnes převyšovat poptávku a cena bude podle ní dále klesat.

"Ceny bytů byly i vzhledem k celkové kupní síle a průměrné mzdě střední vrstvy obyvatel dlouhodobě nadhodnocené. Přirozeně tedy dochází k tomu, k čemu dojít muselo, a to je stagnace až pokles cen bytů v některých lokalitách," řekl Radim Koliba ze společnosti Hot Reality Plus.

Second handy nezdražují

Trend směrem ke stagnaci cen potvrdil také další odborníci. "Ceny 'secondhandových' bytů se vůči srpnu minulého roku zvýšily o pět procent již na jaře a nadále nestoupají," řekl Petr Vosmík ze společnosti Českomoravská realitní.

Podobná situace jako v případě starší bytů nastala podle Motošky také u novostaveb. To potvrzují i další realitní odborníci. Poptávka po nových bytech v nižším segmentu do 45 000 korun za metr čtvereční, který však současně v nabídce developerů tvoří většinu, se prý od nového roku výrazně propadla.

"Je tedy nepochybné, že stávající nadhodnocené ceny nemovitostí jsou již neudržitelné. Lze tedy očekávat pokles cen v závislosti na atraktivitě lokality i atraktivitě zpracování a konkurenceschopnosti jednotlivých projektů," uvedla Horňáková.

Sníží se tržní nájemné?

Roky nepřetržitého růstu jsou podle odborníků u konce také v případě tržního nájemného. "Nemůžeme čekat, že se tržní nájmy budou nějak extrémně zvyšovat. Spíše můžeme mluvit o stagnaci či poklesu," řekl Koliba. Na snižování tržního nájemného podle Motošky tlačí probíhající deregulace. Jiní odborníci jsou však k vlivu uvolňování nájmů skeptičtější. "Díky poměrně malému procentu bytů s regulovaným nájmem však proces deregulace výši tržního nájemného výrazněji neovlivní," podotkl Petr Višňovský ze společnosti Lexxus.

Převis bytů k pronájmu podle Motošky způsobuje také trend k pořizování druhé či dokonce třetího bytu. "Přesto, že tržní nájemné tak nepatrně klesá, je zde třeba říci, že investice do nemovitostí zatím u nás stále považuji za nejefektivnější z hlediska zhodnocení vkladu a míry rizika," uvedl Motoška.

V letošním prvním pololetí se podle údajů Českého statistického úřadu začalo v Česku stavět 21 931 bytů, což bylo o 14 procent více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů vzrostl o devět procent na 16 427 bytů.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ