Čeští studenti vytvořili sluneční dům a zaujali v USA

Relax
6. 2. 2012 17:01
Návrh je kombinací dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce.
Návrh je kombinací dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce.

Studenti pražského vysokého učení technického postoupili mezi dvacet finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé.

Koncept týmu ČVUT nazvaný Air house je založen na kombinaci dvou prvků - dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Dřevěný box obsahuje veškeré technologie potřebné pro provoz domu. Jeho dispozice je velmi kompaktní a úsporná, rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel do jednoho kontejneru. Membrána, kterou si lze představit jako nafukovací matraci, obepíná celý obývací prostor a tvoří jeho chytrou kůži.

"Vtip domu tkví v nízké hmotnosti, skladnosti, jeho snadném transportu a rychlé výstavbě. Vlastně ho stačí rozložit a nafouknout," uvedl člen soutěžního týmu Dalibor Hlaváček. Membrána je nosná, tepelně izoluje, propouští světlo, vyrábí elektrickou energii, stíní.

Interiér návrhu Air house.

"Samonosná konstrukce z foliových polštářů je navržena jako zdvojená fasáda. Teplota vzduchu proudícího v prostoru mezi polštáři je podle potřeby upravována, konstrukce pružně reaguje na teplotní výkyvy v exteriéru i interiéru," pokračuje. Tenkovrstvé fotovoltaické články jsou integrovány přímo ve střešních polštářích, reflexní potisk membrány zajišťuje stínění obytného prostoru. Všechny použité materiály včetně fólie jsou stoprocentně recyklovatelné.

Jednou z nejtěžších soutěžních disciplín, kterých je deset stejně jako v atletickém desetiboji, je podle Hlaváčka energetická bilance: "Plný počet bodů získá dům, který vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje. V minulém ročníku tento limit splnilo sedm domů z dvaceti."

Návrh je kombinací dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce.

Air house českých studentů podle autorů nabízí využití všude, kde se hraje o čas, pozemek a finance. Představuje bydlení pro mladý pár, seniory nebo přechodné bydlení při živelných katastrofách. V rámci přípravy projektu probíhaly i konzultace s dětskými domovy a jedním z využití by mohlo být bydlení na půl cesty.

Dům musí splňovat i cenový limit. "Plný počet bodů získá dům s pořizovacími náklady pod 250 tisíc dolarů, tedy pět milionů korun. Tato částka je počítána na základě cen materiálů a stavebních prací v USA. Pro český trh předpokládáme, že pořizovací cena bude významně nižší," uvedl Hlaváček.

Air house v noci.

Stavby se hodnotí kategoriích Architektura, Atraktivita pro trh, Technika, Komunikace, Cenová dostupnost, Komfort, Teplá voda, Spotřebiče, Domácí zábava, Energetická bilance. Studenti se tak učí multidisciplinaritě a týmové spolupráci.

Architektonická soutěž vznikla roku 2002, soutěží se každé dva roky. Většina soutěžních týmů je vybírána ze severoamerického kontinentu. V aktuálním ročníku jsou přítomni pouze dva evropské týmy - ČVUT a vídeňská univerzita. Finále se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si český dům bude moci prohlédnout česká odborná i laická veřejnost v areálu kampusu ČVUT.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ