Cizinci se k bytu v Česku <span>snáze nedostanou</span>

Relax
19. 6. 2009 16:42
Snazší nákup bytu pro cizince? Sněmovna řekla ne.
Snazší nákup bytu pro cizince? Sněmovna řekla ne.
Snazší nákup bytu pro cizince? Sněmovna řekla ne.Sněmovna zamítla vládní novelu devizového zákona, která měla cizincům umožnit volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Proti zákonu hlasovali poslanci ČSSD a KSČM. Ministr financí Eduard Janota řekl, že šlo o pouhé formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již nyní fakticky nemovitosti nakupovat mohou.

Česku kvůli odmítnutí novely hrozí sankce ve výši tisíce eur denně, dodal Janota s tím, že rozhodnutí sněmovny je skandální. Stejně jako ministr hodnotí výsledek hlasování odborníci. "Je to až směšné, šlo skutečně o formalitu, onen paragraf se měl vyjmout, protože již fakticky neplatí. Evropské právo od 1. května 2009 zakazuje, aby Česko omezovalo občany a firmy z jiných členských států v nabývání nemovitostí. Dnešní postoj části poslanců na tom nic nezmění. Pokud by české úřady postupovaly jinak, dotčený potenciální nabyvatel se svého práva nakonec může domoci soudně," řekl Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Česku hrozí sankce

Letos k 1. květnu skončila pětiletá omezující lhůta, která cizincům v nákupu bytů a bytových domů bránila. Fakticky již cizinci od letošního roku nakupovat nemovitosti k bydlení mohou. Dotčený paragraf, který novela vypouštěla, podle Janoty již neplatí, ale ČR ho po formální stránce ze zákona stejně musí vyjmout.

Hromadné skupování nemovitostí podle odborníků nehrozí."Vy jste si odhlasovali to, že proti ČR budou uplatněny sankce," řekl poslancům Janota.  Poslanec Martin Doktor (ODS) dodal, že nechápe, proč proti novele hlasovali zrovna sociální demokraté. "Při vědomí toho, že to byli ministři sociální demokracie, kteří podepsali smlouvu, kterou se ČR zavázala odstranit diskriminační prvky ve smyslu nabývání nemovitostí v ČR," řekl Doktor.

"V případě umožnění cizincům volně nakupovat nemovitosti v Česku se nemusíme obávat jejich masového skupování, z důvodu srovnatelnosti cen nemovitostí v Praze a v Evropě," řekla Klára Vaňourková z mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. "Naopak by se v tomto případě jednalo o jedinečnou šanci na oživení realitního trhu. Nové podmínky by uvítali především zájemci z východní Evropy a Asie, pro které je Česká republika z hlediska investic do nemovitostí stále atraktivní a kteří již dříve nákup zvažovali," uzavřela.

Foto: Robert Zlatohlávek
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ