Dekorování interiéru. Jak na to?
23.10.2009 12:31 Původní zpráva
Dekorování (zdobení) obydlí je staré jako lidstvo samo. Za tu dlouhou dobu však nabralo na rozmanitosti v rámci mnoha stylů, které postupně vznikaly a zanikaly.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- rovné linie a neutrální barvy pro moderní styl
- jemné dekorování pro klasický interiér
- solitéry, živé barvy a plast pro retro styl
V současnosti se vykrystalizovalo několik směrů, které s sebou nesou prvky převážně minimalistického chápání bydlení. Vedle těch se na nejvyšších místech řebříčku v oblíbenosti objevují tradiční styl v rustikálním pojetí, retro styl a stále více také eklektický styl, který umně míchá vybrané prvky mnoha stylů.
Zásady pro úspěšné dekorování interiéru
V každém ze zmíněných pojetí se odráží několik zásad, které pak určují typický charakter prostoru. Dodržují se linie, rytmus a barvy. To jsou základní odrazové můstky, které nám pomohou dotáhnout interiér do vysněné podoby.
Linie dodají na dynamice
Linie prostoru dává směr a dynamičnost, určuje zásadně jeho charakter. Interiér v minimalistickém pojetí používá jednoduché, hladké, rovné linie v horizontální převaze. Najdeme je v architektonických detailech, ve tvarech oken, stropů a zdí, přičemž holá místa mezi objekty jsou stejně důležité jako plné plochy. Platí „ méně je více" a každý kus tak vyniká jako opravdu individuální a jedinečný. Pro tento styl jsou přijatelné i konstrukční prvky jako trámy a výztuhy, potrubí klimatizace, původní cihlové zdivo, velká okna a dveře. Při hledání charakteru pro tento interiér se vyvarujeme zbytečných příkras, ozdob a velkého množství drobných detailů, které by narušovaly čistotu linií. Výrazovost se odráží více v materiálech a v dokonalém provedení nábytku a dalšího zařízení.
ČTĚTE TAKÉ: Jak ušít pro interiér nový kabát
Domov v barvách duhy
Tradiční interiér naopak propouští do svých tvarů zdobení ve formě profilů, dekorů a vzorů. Jejich provedení je jemné, přívětivé, vzájemně se doplňující, nikoliv kontrastní. Množství detailů tvoří kompaktní celek bez vyčnívajících akcentů. Stěny, okna, dveře i nábytek jsou v harmonickém souladu.
Retro interiér hýří překvapivými a výraznými liniemi, které kopírují nejúspěšnější prvky a momenty dřívějších stylů. I když retro znamená ohlédnutí se za něčím minulým bez časového omezení, ustálil se tento pojem pro návrat k 50. a 60. letům minulého století. V interiéru v retro stylu se více než harmonicky laděný kompaktní celek stylového nábytku uplatní hra solitérů v poutavém designovém provedení. V prostoru tak mohou komunikovat pohovky, křesla, stolky a lampy nejrůznějších tvarů, které ho však dělají neobyčejně zajímavým. Chce to odvahu a také trochu znalostí. Pro inspiraci můžeme zajít do bazarů nebo specializovaných prodejen.
Slaďte rytmus
Rytmus se v prostoru objevuje ve formě objektů uspořádáných podle určitých pravidel. Obvykle to znamená použití několika stejných objektů a jejich rozmístění v řadě, ve sloupcích nebo v kruhu ( židle, křesla, stolky, skříňky, lampy, lustry, obrazy...). Klidné a pravidelné uspořádání uplatníme nejvíce v minimalisticky pojatém prostoru. Důsledná geometričnost až strohost takové kompozice je uklidňující a působí jednoduchým, nevtíravým dojmem. Prakticky to znamená použití nábytku, ve kterém se jednotlivé díly opakují, mají stejný nebo podobný tvar a minima doplňků objemnějších rozměrů, umístěných ve volném prostoru.
ČTĚTE TAKÉ: Barevný nábytek: vzpruha pro moderní interiér
Textil v interiéru trochu jinak
Klasický rustikální styl také pracuje s pravidelným rytmem, ale ten není tak přísný a bývá narušen nepravidelností inspirující se přírodou. Objekty se v prostoru rozmisťují v ležérnější kompozici, více než na pravidelnost je kladen důraz na přirozenost, intuici a pocitový přístup. Také se pracuje s větším množstvím drobných detailů a vzorů. Mohou se kombinovat květinové motivy i geometrické vzory na stěnách a textíliích. Nábytek bývá decentně ozdoben jemnými ornamenty ( vitráže, profily, intarzie). Interiér se doplňuje jednoduchými dekoracemi, jakými jsou drobné plastiky, obrázky, květiny. Celkový dojem je přirozený, velmi teplý a útulný.
Retro styl působí trochu živelně a na první pohled bez zjevných pravidel. Nábytek a zařízení se v prostoru rozmisťují volně v jakémsi rebelském řádu tak, že se prvotně podřizují našemu pohodlí. Interiér je zařízen hlavně solitéry a žádný z nich nechce stát stranou. Pravidelný rytmus můžeme najít hlavně v původních retrovzorech a to hlavně na tapetách a textíliích.
Ve víru barev
Barva je podstatnou součástí dekorování každého interiéru. V moderním stylu obecně převažuje jednoduchost, elegance a jemná kultivovanost. Pro barevné vyjádření to platí dvojnásob. Pro stěnovou výmalbu jako hlavní volíme neutrální barvy odvozené od bílé a černé. Tak vytvoříme jakousi kulisu pro odvážnější barevné doplňky, kterými interiér oživíme. V kurzu jsou smetanová, slonová kost a štěrková šeď.
ČTĚTE TAKÉ: Dětské dekorace v interiéru
Dekorativní moc spotřebních věcí
Tradiční interiéry jsou obvykle naplněny dřevěným nábytkem. Proto se barvy přizpůsobují jejich odstínům a harmonicky je doplňují. Převažují světlejší teplé odstíny jako krémová, béžová nebo písková. V případě světlého dřeva se úspěšně uplatňují i jemné odstíny modré.
Pro interiéry v odvážném retrostylu se hodí plné a živé barvy. Nebojíme se použít hořčičnou žlutou, avokádovou zelenou a doplnit je bílou, černou a červenou. Své slovo mohou dostat i pastelové odstíny světle modré a zelené. Důležité slovo má i kukuřičná žlutá a pomerančová. Neobejdeme se ani bez typických vzorů, které ve své době patřily k nepostradatelným. Na podlaze šachovnice, na stěnách tapety s kostkami, kruhy a pruhy, Paisley vzory na tkaninách. Barevnost tkví i v materiálech. Pro retro sáhneme po hladkém plastu, měkkém vinylu, sametovém čalounění a plyšových kobercích.
Foto: IDpoint, www.stylehive.com, Paidi
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.