
Energie vzniklá spalováním odpadu by se v malešické spalovně měla začít přeměňovat na teplo a elektřinu v takzvané kogenerační jednotce od konce roku 2010, sdělila mluvčí akciové společnosti Pražské služby Miroslava Egererová s tím, že zároveň 25 tisíc domácností bude moci díky tomu i topit.
"Kogenerační jednotka dělá ze spalovny elektrárnu. Termicky využitý odpad bude Pražanům nejen ohřívat vodu a byty, ale také svítit," uvedl radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. Kogenerační jednotka v Malešicích bude údajně schopná zpracovat všechen pražský komunální odpad. "Součástí kogenerace bude také zařízení De-NOx, které sníží emise oxidu dusíku o více než 50 procent pod zákonem stanovený limit," uvedl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.
Topit se bude párou
Kogenerační jednotku si lze údajně zjednodušeně představit jako technologii, v níž pára nejprve projde turbínou, která z ní vyrobí elektrickou energii. Pára pak ještě poslouží k ohřevu teplé užitkové vody. Ročně se v Malešicích podle Egererové zpracuje více než 200 000 tun směsného komunálního odpadu, což představuje asi 230 nákladních aut denně. Odpad je pálen při průměrných teplotách vyšších než 900 stupňů Celsia Základem technologického zařízení jsou čtyři linky vybavené vertikálními kotli s válcovými rošty a vícestupňovým procesem čištění spalin. Každá z linek umožňuje spálit až 15 tun odpadu za hodinu a vyrobit 36 tun páry o teplotě 235 stupňů Celsia.
Za deset let existence se v Malešicích spálily více než dva miliony tun tuhých odpadů, ze kterých vzniklo přes 543 000 tun škváry, což by prý stačilo na znovuvybudování dálnice z Prahy do Brna. Kromě toho bylo vytříděno necelých 32 tisíc tun železného šrotu.
Výstavba malešické spalovny začala v září 1988, provoz byl zahájen v říjnu 1998. Součástí objektu je i více než 177 metrů vysoký betonový komín, který je nejvyšší v Praze. Na renovaci a modernizace bylo v minulosti vynaloženo přes 720 milionů korun.
Foto: Profimedia