Domek ušitý na míru zahradě
25.09.2006 00:00
Hra se světlem a kontrast materiálů ozvláštňují jednoduchý příbytek nedaleko Prahy.Stromy, keře a zelený pažit se k rodinnému domu zpravidla „přidělávají“ až v okamžiku, kdy utichne stavební ruch. Takový postup je typický pro domky vznikající na rozparcelovaných pozemcích. Za opačný konec vzal stavbu domova manželský pár, který si nechal navrhnout funkcionalistický domov v Černošicích ateliérem OK plan. Stavět totiž začali ve vzrostlé zahradě.
Mladý manželský pár se obrátil na odborníky z Humpolce s jasnou představou, kde a jak chce bydlet. K dispozici měli relativně malý pozemek se vzrostlými ovocnými stromy a několika keři, jež nechtěli stavbou narušit. Jejich snem byl jednoduchý dvoupodlažní dům s čistou výrazovou formou a s prvky, jež by vycházely z prvorepublikového funkcionalismu.
Uvnitř měl mít domov pro čtyřčlennou rodinu jednoduché a hlavně přehledné dispozice.
„Atmosféra místa přímo vybízela k tomu, abych při navrhování zvolil jednoduchou formu, která by zahradě nekonkurovala, ale doplnila ji. Do výrazu stavby zasáhl také fakt, že se nevelká parcela nachází u poměrně frekventované komunikace. Vstupní fasádu proto bylo nutno navrhnout tak, aby hluk ze silnice nenarušoval vnitřní chod domu,“ vysvětluje architekt Libor Chovanec z OK planu.
Do ulice bez oken
Mezi ovocnými stromy nakonec vznikl prostý dům, který připomíná účelově vyřezaný bílý kvádr. Jednolitou vstupní fasádu obohacuje jen zaoblená stěna z kopilitů, která volně přechází ke vstupním dveřím. Z této strany Libor Chovanec záměrně navrhl fasádu bez oken, aby došlo k odclonění hluku z hlavní silnice. Zcela jinak tomu je u většiny ostatních obytných místností, které se do nedaleké zeleně otvírají masivním prosklením. Jedinou výjimkou je část domu orientovaná severozápadním směrem - prořezává ji totiž vertikála z vitrabloků, jež prosvětluje schodiště vedoucí do patra.
Stejně jako u formy domu byla i v interiéru důležitá čistota provedených detailů a jednoduchý funkční mobiliář. Hlavní roli hrál především kontrast materiálů. Jedním příkladem za všechny je strop z pohledového betonu, který doplňují dřevěné podlahy a štukové omítky. Ostatní je navrženo tak, aby majitelé mohli postupně dotvářet barevné řešení stěn, nábytek a zeleň. „Investoři si přáli pracovat například s dřevem, vitrabloky a barevnými nátěry. Podlahy tvoří světlá kantovka, dveře jsou atypické panelové na výšku podlaží. Podobu koupelen dotvářejí keramické a skleněné mozaiky,“ upřesňuje autor návrhu.
Kruhová brána pro slunce
Dům pomyslně dělí na dvě poloviny páteřní komunikace napojená na schodiště. Z hlediska vnitřního uspořádání moderní stavby hrají prim vzdušnost, volnost a přehlednost. Mimo tuto trojici zasáhlo do podoby dispozic i harmonické propojení interiéru s přilehlou zahradou. Prostředníkem mezi nimi jsou zejména výrazně prosklené plochy. Jedna z nich se nachází v přízemí, konkrétně v obytném prostoru se vstupem na venkovní terasu obrácenou do zeleně. Společenská část domu pokračuje kuchyní a jídelnou, do nichž skrz kopilitovou stěnu proniká měkké světlo, dále koupelnou a pokojem pro případnou návštěvu.
Klidová zóna, která je s ohledem na soukromí majitelů situována v prvním podlaží, kontrastuje s přátelskou otevřeností přízemí. Jsou v ní ložnice, prostorná šatna, pracovna a koupelna prosvětlená atypickým kruhovým světlíkem, který místnosti dodává zvláštní atmosféru. Výčet uzavírá pobytová terasa, která intimní prostor příjemně rozšiřuje a přitom nevyčnívá mimo základní tvar domu. Výhled z ní si obyvatelé mohou vychutnat, když na ni vstoupí z pracovny nebo z ložnice.
Foto: Jan Malý
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.