
"Květiny mají v moderním interiéru velmi důležitou roli. Princip, kdy se okenní parapet zastavil květináči a v každém byla jiná rostlina, se už prakticky nepoužívá. Mají zejména dekorativní funkci. Architekt, který interiér připravuje, počítá s tím, že někde na příhodném místě bude stát dominantní nádoba a v ní dominantní rostlina," řekl florista Petr Kopáč.

"Lidé se zaměřují spíše na rostliny, které mají nižší nároky a zajímavé listy. Jsou to třeba tradiční sansevierie, známé jako tchyniny jazyky, s úzkými, špičatými listy, nebo nové druhy břečťanu, které se pěstují na konstrukcích. V moderních interiérech se kombinují se zajímavou keramikou nebo jinými nádobami," uvedl Kopáč.
Muži preferují voskové listy

Moderní květiny interiér nejen zútulní, ale také esteticky "zušlechtí". Dbát se ale musí na soulad jednotlivých prvků. "Jde o to, o jaký typ interiéru se jedná, jaké je tam světlo a styl. Studený nerezový prostor si žádá jiné květiny než interiér s použitím dřeva," řekla Markéta Končinská z floristické firmy Jungle Interiors.

Velmi módní je pak doplnění květin sezonními prvky. Na podzim se může interiér přizdobit chryzantémou, dýněmi či listím. "Vytvářejí se tak jakési rostlinné obrazy," uvedla Končinská. Spíš než barevné kvetoucí rostliny preferují moderní domácnosti zelené listy. "Zelená uklidňuje. Navíc u kvetoucích rostlin není velký výběr pokud jde o vzrůst. Používají se stromové tvary, jako olivovník, fíkusy pěstované na kmínku, nebo pachyra, která má spletený kmen a nahoře vytvořenou korunu," řekl Kopáč.
Trendy chryzantéma

Vhodně zvolená květina vytvoří osobitou atmosféru. Rostliny by se ale neměly kupovat jen podle okamžitých emocí. "Jsou to živé organismy. Musíme zohlednit jejich nároky a potřeby a teprve potom vzhled. Lidé ale často nakupují na základě momentálních dojmů," řekl Kopáč. Přihlížet se musí k tomu, zda je v bytě dostatek světla či zda není příliš suchý vzduch.
Ne všechny květiny pak člověk musí snášet. "Do kuchyně se nedávají květiny, které uvolňují chloupky, roní šťávu nebo jsou jedovaté. To se týká například difenbachie nebo i

Spíše než zdravotní prospěšnost květin, tedy že čistí vzduch a produkují kyslík, se pak podle odborníků přihlíží k jejich estetickým kvalitám. "Snaha je, aby člověk měl pozitivní emoce. Kytka se totiž musí líbit," uvedla odbornice.
Foto: Profimedia, www.botanicka.cz, archiv firem