Domov do kapsy

Relax
25. 7. 2007 16:58
Tiny house od Sugiury je přímo učebnicovým příkladem efektivního uspořádání miniaturní prostor tak, aby obyvatelům poskytovaly maximální pohodlí a zároveň nepůsobily dojmem, že se místem šetřilo za každou cenu.
Tiny house od Sugiury je přímo učebnicovým příkladem efektivního uspořádání miniaturní prostor tak, aby obyvatelům poskytovaly maximální pohodlí a zároveň nepůsobily dojmem, že se místem šetřilo za každou cenu.

Horní patro obydlí, které vyrostlo na parcele 4x8 m, se drží japonských tradic.Dvě parkovací stání pro auta – právě tak malá plocha stačila japonskému architektovi Densu Sugiurovi k tomu, aby v samém srdci věčně spěchajícího Tokia vytvořil útulnou oázu pro dva. I přes malou výměru a přísné stavební regulace jde o příbytek překvapivě komfortní: kromě základních místností se do jeho útrob pohodlně vešla také otevřená terasa, tradiční pokoj s rohožemi tatami, lázeň o-furo a vzrostlý jilm keyaki.

Hned za vstupem do domu se nachází malý dvorek s jilmem, jenž prorůstá celým domem.Tiny house, jak se miniaturní dvoupatrový domeček nazývá, sice vyrostl v postranní uličce plné podobně úsporných obydlí, ale liší se od nich každým coulem. Jen namátkou: čelní fasáda orientovaná severním směrem není z cihel, ale skládá se z několika čtverců opatřených bílým pletivem, jež do interiéru propouští dostatek slunečních paprsků. Zároveň denní světlo i odráží a spolu s bílou výmalbou tak přirozeně prosvětluje horní patra domu.
Uvolněná atmosféra, kterou v exteriéru navozuje absence stěn, vládne i uvnitř miniaturního příbytku. Klasické zdi zde nahradily skládací skleněné plochy, které interiér opticky zvětšují a navíc ho umožňují propojit v patře s terasou.
Samotnou kapitolou je pak kousek živé přírody v srdci obydlí, říčními kamínky obklopený japonský jilm keyaki. Strom prorůstá celou stavbou a v příchozích oprávněně budí dojem, že se ocitli v příbytku, který je zároveň i zahradou. Kmen jilmu je přitom obalen tkaninou, která spolehlivě brání jeho přílišnému rozrůstání.

První patro, ve kterém je situována kuchyně, lze snadno rozšířit o terasu.Majitelé, manželský pár těsně před důchodem, chtěli prožít stáří na dosah centra města, nejlépe v domku v blízkosti Harajuku, legendární čtvrti, kde mladí Japonci vystavují na odiv bláznivé módní kreace ve stylu kreslených seriálů a komiksů. Protože ceny pozemků v této lokalitě dosahují vesměs astronomických částek, stáli investoři před nelehkou volbou: slevit z nároků na bydlení a spokojit se s miniaturní parcelou, nebo se poohlédnout jinde. Vyhlédnuté lokality ani snu o komfortním domku s kouskem přírody se vzdát nechtěli, a tak když se jim naskytla příležitost koupit minipozemek o rozměrech 4 x 8 m, bez dlouhého otálení na nabídku kývli.

Řešení, které nebolí

Fasáda domu se skládá ze čtverců opatřených bílým pletivem. Nezvyklé řešení má své opodstatnění: dům z ulice nepůsobí uzavřeně a do interiéru proudí dostatek denního světla.O tom, že se investorům rozhodnutí vyplatilo, nemůže být pochyb. Tiny house od Sugiury je přímo učebnicovým příkladem efektivního uspořádání miniaturních prostor tak, aby obyvatelům poskytovaly maximální pohodlí a zároveň nepůsobily dojmem, že se místem šetřilo za každou cenu. To vše navzdory malé parcele i stavebním regulacím, které pro oblast Tokia stanovují, že 40 procent z plochy domu musí připadat na exteriér (úřady se tak snaží zabránit tomu, aby byly domky nalepeny jeden na druhý).

Sugiurovo elegantní řešení – navrhnout v prvním patře terasu, jež by z části překrývala malý dvorek v přízemí, a fasádu koncipovat jako posuvnou a poloprůhlednou – přísným regulacím bez problémů vyhovělo.

Interiér naruby 

Tkanina omotaná kolem kmene a větví stromu brání v jeho rozrůstání.Uspořádání prostoru uvnitř domu i jeho pojetí našince zcela jistě překvapí. Do dvoupatrového příbytku je možné vstoupit po odsunutí jednoho ze čtverců, které tvoří fasádu. Hned poté následuje malými kamínky dlážděný dvorek s jilmem, prostor na odkládání obuvi, který překrývá kryt z polykarbonátu, skleněná skládací stěna oddělující interiér domu od okolí a ložnice majitelů. Ačkoli je toto řešení poněkud nezvyklé, soukromí obyvatel jím netrpí. Před zvědavými zraky ho totiž pomáhají chránit závěsy, které je možné v případě potřeby zatáhnout.

Futony (tradiční japonské matrace) lze přes den schovat v úložném prostoru pod rohožemi tatami.Do prvního patra s kuchyní a jídelnou lze vystoupat po jednoduchém bočním schodišti. Zde na příchozí čeká další překvapení: hlavní obytný prostor osvětlený okny z druhého patra, který příjemně rozšiřuje pobytová terasa. Atmosféru zahrady, kterou toto podlaží v příchozích snadno vyvolá, umocňují větve jilmu a lavička. Pochopitelně ani zde nemohou chybět ochránci soukromí: skleněná skládací stěna a sněhobílé závěsy.

Lázeň o-furo dělí od místnosti s tatami pouze prosklená stěna.Zatímco přízemí a patro jsou pojaté moderně, poslední podlaží se společenskou zónou pro hosty, tatami rohožemi, které slouží k ubytování hostů, a lázní o-furo, se přísně drží japonských tradic. Pověstnými výjimkami z pravidla jsou pouze skleněná stěna, která odděluje místnost s rohožemi od lázně, a speciálně navržený úložný prostor pod tatami. Paní domu ho nemusí otvírat ručně, stačí zmačknout knoflík.

Foto: Michael Freeman

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ