<span>Domov pod dozorem</span> i během dovolené

Relax
30. 7. 2009 16:49
Na lupiče lze vyzrát moderní technikou i tradičními způsoby.
Na lupiče lze vyzrát moderní technikou i tradičními způsoby.

Na lupiče lze vyzrát moderní technikou i tradičními způsoby.Pancéřové dveře, nedobytné zámky, prádlo pověšené na balkoně a všímaví sousedé nejsou jedinou možností, jak zabezpečit domov před nevítanou návštěvou. Ušetřit nepříjemnou zkušenost může kromě moderní techniky a bezpečnostní agentury také nová iniciativa policistů.

Mohovitějším výletníkům mohou pohlídat domov o prázdninách moderní chytré systémy, které umí rozsvítit v domě, pustit hudbu, televizi nebo vytáhnout a stáhnout rolety. Zkrátka, tváří se, jako by majitelé nikam neodjeli. Vadou na kráse jsou bohužel pořizovací náklady, které se u běžného rodinného domu hravě vyšvihnou nad 100 tisíc.

Jinou, o něco levnější variantou, jsou elektronické zabezpečovací systémy (EZS) napojené na bezpečnostní agenturu nebo nepřetržité monitorování kamerou. Cena se pohybuje podle typu služby od pěti stovek do tří tisíc měsíčně. Některé z agentur dokonce vábí nové zákazníky na tři měsíce až půl roku hlídání zdarma. Bez poplatku za instalaci zařízení (může stát i 11 tisíc) se to však neobejde. Krátkodobějším řešením je pronájem bezdrátového elektronického zabezpečení, kdy zájemce zaplatí montáž a poplatek, který může činit 10 až 20 procent z ceny zařízení. Obvykle ale nejde o hlídání domu během dovolené. Službu si objednávají spíše ti, kdo stavějí dům a chtějí zabránit rozkradení materiálu.

Strážný za stovku na hodinu. Pes za příplatek

Lidé, kteří nemají na účtu desítky až stovky tisíc, aby domov prošpikovali výdobytky moderní techniky, nebo si najali bystré očko (neozbrojená profesionální ostraha si obvykle účtuje okolo 100 korun na hodinu, za psa i zbraň si připlatíte cca 30 až 60 korun), se musí spolehnout na levnější variantu: nedobytnost zámku, sousedy a blízké. Výjimkou je Mladá Boleslav, kde obyvatelé mohou využít zdarma také novou službu Policie ČR.

Elektronický zabezpečovací systém si lze i pronajmout.„Na základě průzkumu, ve kterém vyšlo najevo, že místní obyvatelé mají největší obavy z vloupání, jsme zavedli preventivní opatření. Lidem, kteří se přihlásí, policisté zdarma nejméně dvakrát do týdne zkontrolují byt či dům," říká mluvčí Policie ČR v Mladé Boleslavi Ladislav Mareš. Pikantní na tom je, že právě vloupání patří v Mladé Boleslavi mezi méně časté trestné činy. Policisté od začátku roku řešili pouhých šest nebo sedm případů.

K přihlášení do projektu stačí zájemcům zajít na příslušnou policejní služebnu a vyplnit formulář s několika údaji. Kromě adresy a kontaktu, na kterém budou k zastižení, musí také udat, od kdy do kdy budou pryč. Služby, která se týká pouze Mladé Boleslavi a bude k dispozici celé prázdniny, prý zatím nikdo nevyužil. „Lidé se spoléhají spíše na příbuzné a známé," dodává Mareš.

Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ