Druhý domov u moře? Čechy láká Chorvatsko
31.08.2007 10:17
Stále více Čechů si v Chorvatsku kupuje vily či apartmány. Největší zájem je o rodinné domy, které jsou co nejblíže moře. Vila vyjde zhruba na sedm až 11 milionů korun, byt lze pořídit za 2,2 až 5,6 milionu korun. V budoucnu se cena nemovitostí v Chorvatsku zřejmě sníží, zaznělo při diskusi o investičních příležitostech na Balkáně, kterou pořádalo Stavební fórum. Nemovitosti, které si v Chorvatsku Češi pořizují, většinou plní funkci druhého bydlení.
"Prodej chorvatských vil a bytů, který byl v roce 2004 na vrcholu, poslední dva roky klesá. Ceny nemovitostí se přehřály, a nyní je tak prostor pro jejich snižování," uvedl Davor Kahofer ze společnosti Mediterránea, která se zaměřuje na koupi a pronájem nemovitostí v zahraničí.
Pohodlné užívání je pro české občany na prvním místě, návratnost investice až na druhém. Největší zájem je o rodinné domy, u kterých je hlavním požadavkem dobrá dostupnost. "Nejvíce se prodávají vily, které jsou co nejblíže u moře. Češi chtějí mít své soukromí, výhled i pohodlí," řekla Ivana Balková ze společnosti Mediterránea.
Dodala, že i když je v České republice o koupi domů v Chorvatsku rostoucí zájem, drtivá většina Čechů stále investuje do tuzemských projektů. "I přes nižší cenu chorvatské nemovitosti dává většina Čechů přednost domácí jistotě," podotkla Balková.
Přesný počet Čechů, kteří si v Chorvatsku dům či byt koupili, nelze zjistit. Budoucí český majitel chorvatské nemovitosti si totiž před jejím pořízením musí zařídit chorvatskou společnost s ručením omezením. "Po tomto úkonu jsou Češi vedeni jako chorvatští podnikatelé a ze statistik tak nelze zjistit, kolik českých majitelů zde vlastní nemovitost," vysvětlila Balková, podle níž jde řádově o stovky Čechů.
Ve vlastnictví nemovitostí v Chorvatsku vedou Němci, následují Rakušané, Francouzi a Maďaři. Těch se ale administrativa se zařizováním chorvatské s.r.o. netýká.
"Chorvatsko má otevřený realitní trhu pro země, u kterých má stejné možnosti. Česká republika by měla být zbavena této povinnosti po vstupu Chorvatska do EU, které se očekává v roce 2010," uvedla Balková.
Češi se kromě dlouhého papírování potýkají se špatnou infrastrukturou. "Cena domů často neodpovídá kvalitě, vila má například málo zeleně či malou zahradu. V oblasti infrastruktury mají Chorvaté co dohánět," uvedla Balková.
Zatímco chorvatský realitní trh zažil boom před třemi lety, sousední Černá Hora sleduje obrovský růst cen až nyní. "Za poslední rok se zde ceny nemovitostí zvýšily o 50 až 80 procent," uvedl Milorad Miško ze společnosti Real Estate Karlín Group s tím, že černohorské domy nejvíce kupují klienti z Ruska, Irska a Izraele.
Růst cen zaznamenává i bytový trh v Srbsku. "Byty jsou zde o 20 až 50 procent dražší než v Praze," podotkl Miško. Problémem srbského realitního trhu je nedostatek nákupních center a administrativních budov. "Pozemky jsou zde příliš drahé, což odrazuje zahraniční investory," řekl Miško.
Dodal, že i přes některé problémy balkánských realitních trhů zaznamenává tento region obrovský růst. To má ale negativní dopad na české stavebnictví. "Balkán se rozvíjí a lidé už za prací nemusejí dojíždět do ciziny. Výsledkem je, že v Čechách je nedostatek pracovní síly. Ve stavebnictví, které nyní zažívá velký rozvoj, je to znát především," uzavřel Miško.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.