Stavební práce, jež měly navrátit ztracenou tvář historické budově U Zlatého anděla v Celetné ulici 29, definitivně utichly. Dům, který se v roce 1787 stal domovem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta při jeho první návštěvě Prahy, se tak po letech opět vrací k původní funkci - poskytování hotelových služeb. Na tiskové konferenci to dnes oznámila developerská společnost COPA Group.
Náročná přestavba proměnila objekt, jenž se před rekonstrukcí nacházel v desolátním stavu, v luxusní rezidenci s 64 byty. Nově zde vznikla také restaurace pro náročné a rozsáhlé obchodní prostory.
Ačkoli rekonstrukce budovy, v níž v 19. století bydleli dánská královna, saský a hanoverský král s rodinami nebo řecká královna, od počátku směřovala ke standardu odpovídajícímu 21. století, počítala také se zachováním historických prvků. Součástí interiéru díky tomu zůstaly například původní klasicistní obklady, parkety a studna v suterénu.“Chtěli jsme podtrhnout historické zvláštnosti domu i jeho architekturu. Dům U zlatého anděla má svou historii i duši. Je to místo na křižovatce dějin a bylo nám potěšením připojit se k desítkám našich předchůdců z minulých století,” vysvětluje autor návrhu architekt Marek Tichý z pražského architektonického ateliéru Tichý & Kolářová.
Protože v průběhu prací byly v podzemí budovy odhaleny archeologické nálezy, vyžadovala rekonstrukce úzkou spolupráci s archeology a Národním památkovým ústavem. „Naším cílem bylo důsledně zachovat všechny hlavní uměleckořemeslné prvky, ale na druhou stranu vytvořit v rámci možností moderní a funkční objekt, který oživí historické centrum města,“ dodává architekt.
Na místě domu U Zlatého anděla stálo původně asi pět samostatných domů, z nichž přední byl pivovarský. Postupným sjednocováním vznikla stavba se dvěma vnitřními dvory. Po první rozsáhlé přestavbě, která se uskutečnila v baroku, zde vznikl zájezdní hostinec Na nové hospodě. Další dvě úpravy z 19. století byly ve své podstatě jen nástavbami pater. Poslední z nich, v klasicistním stylu, zvýšila kdysi dvoupodlažní barokní objekt z 18. století na úroveň dnešních pěti podlaží. Současná úprava objektu vyšla na 300 milionů korun.